Lidka, uczennica gimnazjum, szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie, kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko.Przed spektaklem – warsztaty.

„Męczennicy” TR Warszawa, w reżyserii Grzegorza Jarzyny
Wtorek, 1.12.2015, godz. 19.00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

bilety: wkrótce w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
UWAGA! Spektakl dla widzów od 16 lat.

Młodzież ponadgimnazjalną i osoby dorosłe zapraszamy na warsztat teatralny (czas trwania: 2,5 godziny)
Wstęp wolny. Zapisy pod adresem: sok@soksuwalki.eu. UWAGA! Ilość miejsc ograniczona.

obsada: Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Aleksandra Konieczna, Cezary Kosiński, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska
reżyseria, adaptacja oraz opracowanie muzyczne
Grzegorz Jarzyna
przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
scenografia: Monika Pormale
kostiumy: Anna Nykowska
wideo: Robert Mleczko
światła: Felice Ross
muzyka: Michał Lis, Piotr Lis
opracowanie muzyczne spektaklu: Piotr Domiński
dramaturgia: Roman Pawłowski
asystent reżysera: Paweł Kulka
konsultacja cytatów z Biblii: prof. Tadeusz Bartoś

Męczennicy_fot_Kuba_Dąbrowski-8

Lidka, uczennica warszawskiego liceum, szuka w Biblii odpowiedzi na męczące ją pytania egzystencjalne – kim jest i po co żyje. Jej fascynacja budzi niepokój niezaangażowanego ojca, reprezentującego świat pozbawiony idei; jest także niezrozumiała dla rówieśników. Dla Lidki istnieje jednak tylko jeden cel i jedna prawda; dziewczyna nie zważa na opinię otoczenia i poświęca wszystko, w imię swojej wiary.

Spektakl Grzegorza Jarzyny, jednego z najbardziej znanych polskich twórców teatralnych, podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my? Ten spektakl jest przede wszystkim analizą: pokazane jest jak obłęd religijny wnika w młode osoby, które nie mają oparcia w podstawowych komórkach społecznych jak rodzina, szkoła, kościół – mówi reżyser.

Czas trwania spektaklu: 120 minut (bez przerwy)

Męczennicy_fot_Kuba_Dąbrowski-3


TR WARSZAWA

Poszukiwanie nowego języka teatralnego wyrażającego ducha współczesności, a jednocześnie odnajdywanie rezonujących w tej współczesności ponadczasowych i uniwersalnych tematów oraz archetypów ludzkich postaw i zachowań, ukształtowało odrębną stylistykę TR Warszawa, który od 1998 r. pozostaje pod artystyczną dyrekcją Grzegorza Jarzyny. Scena przy Marszałkowskiej 8 należy do grona najciekawszych teatrów w Polsce i jest jedną z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych marek na międzynarodowej scenie teatralnej. Nie tylko wyznacza kierunki ekspresji artystycznej, ale jest też kuźnią talentów, z której wywodzi się wielu wybitnych aktorów i twórców teatralnych średniego i młodego pokolenia.