W PAcamerze fotografie czternastu indywidualności fotograficznych z Łomży. Zobaczymy prace autorów zróżnicowanych pokoleniowo i programowo. Wystawa ma charakter wymiany kulturalnej między Suwałkami i Łomżą i jest okazją do spotkania środowisk fotograficznych obu miast.

Piątek, 20.01.2017, godz. 17.00 – wernisaż
Galeria PAcamera, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 10.03.2017 

Środowisko fotograficzne Łomży jest przede wszystkim skupiskiem wielu indywidualności. Jednak w swojej długoletniej historii, wielokrotnie grupowało się w kluby i grupy twórcze. Pierwszą tego typu inicjatywą było powołanie w 1973 roku Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego, które stało się pierwszym w mieście forum dyskusji, pokazów zdjęć i wystaw fotograficznych. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych swoją aktywnością mocno zaznaczyła się grupa twórcza DEGENERAT III skupiająca młodsze pokolenie fotografików. Od 1999 roku przez kilka lat rolę ośrodka wymiany doświadczeń, a przede wszystkim odkrywania młodych talentów, przyjął Klub Fotografików Łomżyńskich działający przy Galerii Pod Arkadami, ukierunkowanej w swojej działalności wystawienniczej przede wszystkim na prezentowanie fotografii. Obecnie podobną rolę pełni Klub Fotografii NURT. Działalność obu klubów zaowocowała wieloma plenerami czy wystawami tematycznymi.

Pierwsza inicjatywa zorganizowania wystawy środowiskowej, w szerokim tego słowa znaczeniu, powstała w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Efektem była ekspozycja „Wspólna fotografia” w Galerii BONAR w 1996 roku. Brało w niej udział szesnastu fotografików; kilku członków ŁTF, grupa DEGENERAT III oraz kilku niezrzeszonych. W 2007 roku miała miejsce druga edycja „Wspólnej fotografii”. Tym razem na wystawie w Galerii Pod Arkadami zaprezentowało swoje prace jedenastu autorów. W 2012 roku miała miejsce „Prezentacja Łomżyńskiego Środowiska Fotograficznego”, w której uczestniczyło czternastu fotografików. Inne liczne wystawy zbiorowe, jak: „Światłoczuli”, „Łomża do kwadratu”, poplenerowe i doroczne wystawy Klubu Fotografików Łomżyńskich, Klubu Fotografii NURT itp. miały charakter wystaw grupowych.

Obecna wystawa skupia prace czternastu zróżnicowanych pokoleniowo i programowo autorów: Roberta Bałdygi, Lecha Buczyńskiego, Zbigniewa Ciborowskiego, Sławomira Gradowskiego, Joanny Klamy, Marcina Kossakowskiego, Gabora Lorinczego, Marka Maliszewskiego, Wojtka Surawskiego, Izabeli Szypulskiej, Zbigniewa Walczuka, Przemysława Wojewody, Grzegorza Zabielskiego i Stanisława Zeszuta.

Tym razem „Prezentacja Łomżyńskiego Środowiska Fotograficznego” odbywa się w sąsiednim mieście – Suwałkach, w Suwalskim Ośrodku Kultury. Pół roku temu w Galerii Pod Arkadami w Łomży eksponowana była wystawa suwalskiego środowiska fotograficznego – „Pacamera Club 30 lat”. Przedsięwzięcie to ma więc charakter wymiany kulturalnej między miastami i jest okazją do spotkania środowisk fotograficznych obu miast. Podobne wymiany wystaw odbyły się między środowiskami Łomży i Ostrołęki w 2015 roku oraz Łomży i Białegostoku w 2016 r.

Przemysław Karwowski

Źródło: www.soksuwalki.eu