Suwalski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na Finisaż wystawy pt. Sztuka (Ludowa) Suwalszczyzny- osobista refleksja. W programie spotkanie z autorką prac – Klaudią Kot oraz projekcja filmu.

Suwałki i okolice: region, który od wieków zachwyca bogactwem kultury i sztuki ludowej. Suwalszczyzna jest miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny krajobraz artystyczny. Wystawa „Sztuka (Ludowa) Suwalszczyzny” jest próbą uchwycenia tej specyfiki poprzez kolaże inspirowane zapisem socjologicznym Zofii Rydet oraz fotografie będące wizualnymi zapiskami z artystycznych poszukiwań nad sztuką ludową tego regionu.

6.09.2024r. godz. 17.00
Kawiarenka Artystyczna SOK, ul. T. Noniewicza 71, Suwałki
Wstęp wolny

Sztuka (Ludowa) Suwalszczyzny: osobista refleksja

Suwałki i okolice: region, który od wieków zachwyca bogactwem kultury i sztuki ludowej. Suwalszczyzna jest miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny krajobraz artystyczny. Wystawa „Sztuka (Ludowa) Suwalszczyzny” jest próbą uchwycenia tej specyfiki poprzez kolaże inspirowane zapisem socjologicznym Zofii Rydet oraz fotografie będące wizualnymi zapiskami z artystycznych poszukiwań nad sztuką ludową tego regionu. Prezentowane prace tworzą pomost między dawnymi a obecnymi czasami, pokazując, że tradycja ludowa nie jest statycznym zbiorem, lecz żywym elementem kultury, który wciąż się rozwija i inspiruje.

Prace odnoszą się do kontaktu człowieka z naturą oraz inspirowane są krajobrazem Suwalszczyzny. Jednym z najciekawszych aspektów sztuki ludowej tego regionu jest tkactwo, które w niezwykły sposób odzwierciedla pejzaż widziany z różnych perspektyw. Tkaniny, wytwarzane z naturalnych materiałów, są nie tylko użytkowymi przedmiotami, ale również nośnikami kultury i tradycji. Wzory na tkaninach, inspirowane przyrodą, odzwierciedlają kształty i kolory lokalnego krajobrazu. Podobnie jak krajobraz, tkaniny są złożone z wielości warstw, które razem tworzą harmonijną całość.

Tkactwo i krajobraz mają wiele wspólnych cech: struktura, kompozycja, rytm i barwa. Każdy element tkany ręcznie odzwierciedla precyzję i staranność, z jaką tworzone są również lokalne pejzaże – od delikatnych niuansów kolorystycznych po skomplikowane wzory i tekstury. Klaudia Kot w swoich fotografiach uchwyciła tę analogię, ukazując, jak sztuka tkactwa jest nierozerwalnie związana z naturą i krajobrazem Suwalszczyzny.

Praca artystyczno-badawcza finansowana ze środków budżetowych na naukę w latach 2020-2024, jako projekt badawczy w ramach programu Diamentowy Grant.