Na tydzień przed zakończeniem przekrojowej wystawy twórczości Jana Lebensteina zapraszamy na finisaż z udziałem Jerzego Zegarlińskiego, kuratora wystawy. Lebenstein tworzył głównie fantazyjne i ekspresyjne prace przepełnione symboliką i motywami ludzko-zwierzęcymi. Niezwykłą wystawę można oglądać w GSW Chłodna 20 do 31 maja.
25.05.2021, godz. 18.00
GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71
wstęp wolny | rezerwacja miejsc (tel. 87 563 85 40)
liczba miejsc ograniczona zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym, decyduje kolejność zgłoszeń
organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym
Wystawa “Jan Lebeinstein. 1930-1999” pomyślana jest jako obszerna retrospektywa tego wybitnego polskiego artysty zbiegająca się z 90. rocznicą urodzin. Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy drogę twórczą i postać artysty, zawiera 70 jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej z najważniejszych figur w polskiej sztuce drugiej połowy XX w. Więcej o wystawie>>
Jan Lebenstein to znany i ceniony nie tylko w Polsce malarz, grafik, ilustrator książkowy. W latach 1948-54 studiował malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. O swojej twórczości mówił w jednym z wywiadów: „Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni”.
Na wystawie prezentowane są różnorodne dzieła Jana Lebensteina należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Urszuli i Piotra Hofmanów, Marii i Marka Pileckich oraz kolekcjonera z Sopotu. Ekspozycja została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart i Suwalskim Ośrodkiem Kultury.