W programie spotkanie z wybitnym alpinistą Krzysztofem Wielickim oraz projekcja dwóch filmów. „Jurek” opowiada o znakomitym himalaiście i bardzo ciekawej osobowości Jerzym Kukuczce, a „Wyspa Niedźwiedzia” to historia o pogoni za marzeniami i walce, a jednocześnie przyjaźni z naturą.

Sobota, 7.01.2017, godz. 20:30
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek (odbiór w kasie SOK) | liczba miejsc ograniczona

DKF 13 zaprasza na Filmowe Eskapady, które odbędą się 7 stycznia w ramach nowej zimowej imprezy miejskiej„Stacja Pogodne Suwałki” >>> SPRAWDŹ PROGRAM

prowadzenie: Paweł Bydelski
W przerwie zapraszamy na degustację skandynawskiej kuchni zimowej „Smak zimy” w wykonaniu Rozmarino

20:30 – Krzysztof Wielicki – „Mój wybór”
Spotkanie z wybitnym alpinistą, pierwszym (w duecie z Leszkiem Cichym) zdobywcą Mount Everest zimą (1980 r.), oraz towarzyszem pierwszego zimowego wejścia na Kaczendzongę, którego dokonał razem z Jerzym Kukuczką w roku 1986, zdobywca wszystkich ośmiotysięczników. Wielicki podczas spotkania opowie o wielu innych szczytach, na które zdecydował się podążać, a o których opowiada także w swojej książce pt. „Mój Wybór”.

21:30-23:00 – „Jurek” , reż. Paweł Wysoczański, film dokumentalny, Polska 2014
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

 

23:30-1:00 – „Wyspa Niedźwiedzia” reż. Inge Wegge, film dokumentalny, Norwegia 2014
Trzech braci wybiera się w wyjątkową podróż. Zainspirowani historią znanego surfera nieustannie poszukującego perfekcyjnej fali, wyruszają na odległą Wyspę Niedźwiedzia. Wyposażeni w deskę surfingową i snowboardową, paralotnię oraz inne sprzęty, przemieniają surową przyrodę wyspy w swój prywatny plac zabaw, a my mamy okazję towarzyszyć im w emocjonujących zjazdach po arktycznym śniegu i surfowaniu po lodowatych morskich falach.

 


Wszystkim fanom kina przypominamy, że Dyskusyjny Klub Filmowy rozpoczyna nowy sezon. Startujemy 25 stycznia filmową baśnią o początkach faszyzmu. Sprawdź, co pokażemy w 2017 roku! WIĘCEJ >>