6 marca Andrzej Wajda skończy 90 lat! Z okazji okrągłego jubileuszu w Suwalskim Ośrodku Kultury będzie można obejrzeć dokumentalne filmy znakomitego reżysera. Filmy, które wiele mówią o samym Wajdzie, jego twórczości, a także historii Polski, minionej epoce oraz o kulturze sprzed lat.

ANDRZEJ WAJDA – DOKUMENTALNIE w 90. rocznicę urodzin
5.03 godz. 17:00 i 6.03.2016, godz. 17:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

 

5 marca, godz. 17.00

„Lekcja polskiego kina” (2002), 71’
Specyficzna sytuacja polityczna, powstanie PRL-u, jak też załamanie nadziei ogromnej części społeczeństwa, przyczyniło się do powstania polskiej szkoły filmowej. Wajda wspomina reżyserów, operatorów i aktorów tworzących to zdumiewające zjawisko, jakim było polskie kino lat 1945-1989. Posługując się własnym doświadczeniem, opowiada o przyczynach zainteresowania polskim kinem widowni zagranicznej i krytyki światowej…

„Jan Nowak-Jeziorański kurier z Warszawy. 60 lat później 1944-2004” (2004) 28’
Po 60 latach od chwili wybuchu powstania warszawskiego Andrzej Wajda, twórca m.in. „Kanału”, opowiadającego o klęsce powstania, spotyka się z Janem Nowakiem Jeziorańskim. Chce wiedzieć, jak on, uczestnik i świadek ówczesnych wydarzeń, ocenia dziś tamten zbrojny zryw. Jakie miał znaczenie, czy ostatecznie okazał się klęską czy zwycięstwem? Pytanie to staje się punktem wyjścia ich rozmowy.

6 marca, godz. 17.00

„Aktorzy przyjechali” (2010), 70’
Film dokumentuje happening szekspirowski, który odbył się 14 września 2009 roku na Długim Targu w Gdańsku. Na zaproszenie Andrzeja Wajdy na 20 scenach wystąpiło jednocześnie 80 polskich aktorów, którzy przedstawili sceny i monologi Williama Szekspira. Spektakl towarzyszył ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – jedynej takiej sceny teatralnej w Polsce, a nawet w Europie. Imprezę rozpoczęła, punktualnie o godzinie 12.00, fanfara „Oscar” skomponowana przez Wojciecha Kilara. Wydarzenie było filmowane przez 24 kamery.

„Kręć! Jak kochasz, to kręć!” (2010), 46’
Andrzej Wajda przedstawia w tym dokumencie biografię słynnego filmowca i swojego wieloletniego współpracownika – Edwarda Kłosińskiego. Był on wybitnym operatorem filmowym. O jego niezwykłej twórczości opowiadają między innymi żona Krystyna Janda, najbliżsi przyjaciele i sam reżyser. W filmie wykorzystano również fragmenty wielu ważniejszych produkcji, przy których tworzeniu brał udział Edward Kłosiński.

6.03.2016, godz. 13.00 – otwarcie wystaw i konkurs z nagrodami SOK, ul. Jana Pawła II 5

na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

UWAGA! Podczas otwarcia wystaw planujemy krótki konkurs związany z twórczością Andrzeja Wajdy. Do wygrania atrakcyjne nagrody! Szczegóły wkrótce.