Przed nami długi majowy weekend. Jak co roku podlascy policjanci będą w tym czasie czuwali nad bezpieczeństwem osób wypoczywających. Mundurowi apelują – pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Przez cały  długi weekend nad bezpieczeństwem podróżujących i płynnością ruchu będzie czuwało więcej policjantów niż zazwyczaj i to zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych, na motocyklach i w motorówkach.

Aby najbliższe dni upłynęły pod znakiem niczym niezakłóconego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku należy pamiętać o podstawowych zasadach.

ZANIM WYJDZIEMY Z DOMU, PAMIĘTAJMY

· Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad.

· Jeżeli wyjeżdżamy poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny (oczywiście jeśli mamy do nich zaufanie), aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając światło wieczorem. Zasugerujmy, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe, może to być znak, że w mieszkaniu nikogo nie ma.

·  Przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie, przede wszystkim zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu.

·  Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe.

· Starajmy się podczas naszej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki.

·  Pamiętajmy o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

·  Gdyby po powrocie okazało się, że do naszego mieszkania dokonano włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast poinformujmy o tym fakcie Policję.

PONADTO

·  Jeżeli zobaczymy na klatce schodowej lub pod oknami obce, nieznane nam osoby zachowujące się podejrzanie – dzwońmy 997 lub 112.

·  Jeżeli usłyszymy niepokojące stukania, wiercenia, szurania w mieszkaniu sąsiada, o którym wiemy, że wyjechał – dzwońmy 997 lub 112.

·  Jeżeli zobaczymy nieznane osoby wynoszące z mieszkania sąsiada meble, sprzęt RTV lub AGD – dzwońmy 997 lub 112.

·  Jeżeli coś niepokojącego dzieje się w naszym otoczeniu – dzwońmy 997 lub112.

W PODRÓŻY

Ci, którzy sami zasiądą za kierownicą powinni pamiętać, aby:

·  Przed wyjazdem sprawdzić: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie auta (trójkąt, gaśnicę) oraz czy mamy potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny).

·  Przed podróżą unikajmy kontaktu z alkoholem, bądźmy wypoczęci i wyspani.

·  Zaplanujmy sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku.

·  W czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżują z nami dzieci.

·  Dostosujmy prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych.

·  Zachowujmy bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.

·  Pamiętajmy o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – którzy nie zawsze są na drogach widoczni.

·  Wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizujmy swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój).

PAMIĘTAJMY RÓWNIEŻ O ZABEZPIECZENIU SAMOCHODU

·  Parkujmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych.

·  Korzystajmy z parkingów strzeżonych. Sprawdźmy czy pozamykaliśmy okna i zamknęliśmy drzwi. Włączmy autoalarm.

·  Nie zostawiajmy w samochodzie, na widocznym miejscu, wartościowych przedmiotów typu telefon, radioodtwarzacz lub wartościowa odzież. To samo dotyczy toreb z zakupami.

·  Bądźmy życzliwi i kulturalni dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy, dlatego też nie przekraczajmy dozwolonych prędkości i jedźmy ostrożnie cały czas myśląc o tym, co dzieje się na drodze – zgodnie z zasadą NAJPIERW POMYŚL, POTEM – JEDŹ.

Mundurowi apelują do kierowców o rozwagę, uprzejmość, rozwijanie tylko bezpiecznych prędkości oraz przewidywanie sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech jest śmiertelnym wrogiem bezpiecznej jazdy!

UWAGA KIEROWCY CIĘŻĄRÓWEK!

Podczas długiego majowego weekendu 2017 r. obowiązywać będą ograniczenia w ruchu pojazdów o masie powyżej 12 ton. Zakaz ruchu tych pojazdów obowiązywać będzie:

·    30 kwietnia – godz. 18.00 – 22.00

·    1 maja – godz. 8.00 – 22.00

·    2 maja – godz. 18.00 – 22.00

·    3 maja – godz. 8.00 – 22.00

KORZYSTAJĄCYM ZE ŚRODKÓW KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ RADZIMY ABY

· Zachowali szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach, w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych, autobusowych itp..

·  Bądźmy szczególnie ostrożni przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu.

·  W czasie podróży starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

·  Torebki, podręczne plecaki starajmy się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

·  W podróży miejmy przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.

·  Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki.

·  W środkach komunikacji publicznej siadajmy blisko kierowcy lub grupy ludzi.

·  Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów. Starajmy się nie spać podróżując komunikacją publiczną.

·  Jeśli zostaną nam skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty, pamiętajmy aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji.

W TROSCE O DZIECI PAMIĘTAJMY

Dziecko pozostające bez opieki osoby dorosłej narażone jest na szereg niebezpieczeństw! Na dorosłych spoczywa obowiązek chronienia dzieci, przewidywania oraz zapobiegania sytuacjom niebezpiecznym.

·  Postarajmy się odpowiednio przygotować dziecko do tego, aby potrafiło należycie zadbać o własne bezpieczeństwo i przewidywać sytuacje mogące stwarzać zagrożenie.

·  Sprawdźmy, jak nasza pociecha radzi sobie z samodzielnym zamykaniem i otwieraniem mieszkania. Ustalmy gdzie dziecko powinno chować klucze. Uwrażliwmy je, aby nie nosiło kluczy zawieszonych na szyi.

·  Zwróćmy uwagę, aby nie afiszowało się posiadaniem telefonu komórkowego lub innych drogocennych przedmiotów, to pozwoli uchronić je przed staniem się ofiarą kradzieży czy rozboju.

·  Przypomnijcie dziecku zasady ruchu drogowego.

·  Wyraźnie określmy, gdzie dziecko może przebywać podczas zabawy na podwórku, wskazując miejsca niebezpieczne. Sprawdzajmy, czy przebywa we wskazanym miejscu.

·  Wyposażmy dziecko w wiedzę, jak powinno się zachowywać w kontakcie z osobami obcymi.

·  Zadbajmy, aby nauczyło się właściwych postaw i odpowiedniego zachowania w kontakcie z agresywnymi psami.

·  Utrzymujmy z nim kontakt, obserwujmy jego zachowanie. Interesujmy się z kim przebywa, jak spędza czas wolny, w tym – zwracajmy uwagę (w przypadku korzystania przez dzieci z Internetu) z jakimi treściami mają do czynienia, tak aby w porę dostrzec niepokojące sygnały.

·  Miejmy świadomość, że czas wolny sprzyja podejmowaniu przez dzieci i młodzież zachowań ryzykownych.

·  W sytuacji stwierdzenia niepokojących zachowań korzystajmy z porad funkcjonujących lokalnie instytucji i organizacji niosących wsparcie rodzinie.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Źródło: http://www.podlaska.policja.gov.pl