Muzycy Kapeli i tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” zaprezentują kolejną dawkę tradycji muzycznych i tanecznych wielokulturowej Suwalszczyzny. Tym razem zobaczymy tańce salonowe i narodowe z przełomu wieków XVIII i XIX. we fragmentach widowisk „Kochajmy się” i „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”.

Piątek, 9.06.2017, godz. 13:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

wstęp: 5 zł w kasie SOK | Rezerwacje grupowe: tel. 87 563 85 18 | POBIERZ ofertę >>

W trakcie spotkania młodzi widzowie poznają tradycje muzyczne i taneczne polskich dworków szlacheckich i salonów przełomu wieków XIX i XX oraz podstawowe pojęcia charakterystyczne dla taneczno-muzycznych tradycji praktykowanych na obszarze Suwalszczyzny.

  

W programie:

Fragmenty widowiska taneczno-teatralnego „Kochajmy się”: polonez, mazur, kujawiak, oberek, pieśń: „Hulanka”

Widowisko inspirowane jest treścią najważniejszej polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza – księgą XII „Kochajmy się”, która stanowi oryginalne historyczne odniesienie do tradycji kulturowej naszego regionu z początków XIX wieku. Użyte w spektaklu zróżnicowane tańce i kostiumy są charakterystyczne dla regionalnej, narodowej i europejskiej tradycji tego okresu. Muzyka pochodzi z młodzieńczych kompozycji Fryderyka Chopina, napisanych jeszcze przed jego wyemigrowaniem z kraju w 1830 roku oraz innych autorów,
a wykonanych w stylu dworskim przez kapelę ZPiT „Suwalszczyzna”.

Fragmenty z widowiska taneczno-teatralnego „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”: walc, kadryl, polka, polka mazurka, padespan

Unikalne widowisko dotyczące suwalskiej tradycji kulturowej, ukazuje mody taneczne, muzyczne i obyczajowe salonu mieszczańsko-ziemiańskiego z czasów tuż przed wybuchem I wojny światowej.

________________________________________
Audycja dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Fot. Piotr Kopciał

Źródło: www.soksuwalki.eu