6 marca 95 lat w Suwałkach temu urodził się Andrzej Wajda. W rocznicę tego dnia Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na urodzinowy wieczór wspomnień poświęcony mistrzowi kina. To będzie wieczór wypełniony muzyką i słowami. Zabrzmią słynne kompozycje znane z filmów reżysera. Usłyszymy także fragmenty książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki”.
6.03.2021, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica), używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Andrzej Wajda miał ogromne szczęście do znakomitych kompozytorów tworzących muzykę filmową. Wiele kompozycji napisanych do jego obrazów, takich jak Walc z “Ziemi obiecanej” czy Polonez z “Pana Tadeusza”, cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród kinomanów, jak i melomanów.
Te i inne znane utwory i motywy z filmów Andrzeja Wajdy wykona Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. Usłyszymy m.in. muzykę autorstwa Wojciecha Kilara: Poloneza z “Pana Tadeusza”, Walc i suitę z “Ziemi obiecanej”, suitę ze “Smugi cienia” oraz Mazura z “Zemsty”. Drugą część koncertu wypełni muzyka klasyczna – uwertura z opery “Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz V symfonia c-moll op. 67 (część 1.) Ludwiga van Beethovena.
Wysłuchamy również fragmentów książki “Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki – zabrzmią wspomnienia przyjaciół, przywołamy filmy, które nie powstały, poznamy nieznane zapisku reżysera. Wspomnieniom głosu użyczy Włodzimierz Ciborowski.
Koncert honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Suwałki, Czesław Renkiewicz.
Książka “Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” to opowieść o najbardziej twórczym polskim małżeństwie: Andrzeju Wajdzie i Krystynie Zachwatowicz. O ich wielkich osiągnięciach w przestrzeni publicznej: krakowskim muzeum Manggha, pawilonach Wyspiańskiego i Czapskiego. O wspólnych filmach i spektaklach. O społecznych obowiązkach artystów.
Andrzej Wajda – (1926-2016) jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Choć pierwotnie studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ostatecznie ukończył studia reżyserskie w Łódzkiej Szkole Filmowej. Jego fabularnym debiutem było Pokolenie – film później zaliczany do słynnej trylogii wojennej obok Kanału i Popiołu i diamentu. Uznawany jest za jednego z twórców, a jednocześnie czołowego przedstawiciela polskiej szkoły filmowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, m.in. Wesela, Ziemi obiecanej, Panien z Wilka i Pana Tadeusza. Pięć obrazów w jego reżyserii nominowanych było do Oscara, w tym Powidoki – film nakręcony niedługo przed śmiercią. W swojej twórczości teatralnej często sięgał do prozy Fiodora Dostojewskiego. Wystawił m.in. Biesy, Zbrodnię i karę oraz spektakl Nastasja Filipowna oparty na motywach z Idioty. Wyreżyserował 38 przedstawień, wśród nich m.in. Noc listopadową, Wesele, Sprawę Dantona, Emigrantów, Gdy rozum śpi, Z biegiem lat, z biegiem dni, Dybuka oraz Antygonę. Przez wiele lat związany był z krakowskim Teatrem Starym oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie. W swojej karierze otrzymał m.in. Złotą Palmę, Cezara i Europejską Nagrodę Filmową „Felix”, całokształt jego twórczości został nagrodzony Oscarem (2000), Złotym Niedźwiedziem (2006) i Złotym Lwem (1998).
Honorowy patronat nad koncertem objął
Patronat medialny koncertu: