Od 22 października 2021 roku Galeria Stara Łaźnia SOK zaprasza na ekspozycję dzieł Andrzeja Strumiłły, wybitnego artysty malarza, grafika, ilustratora, fotografika, autora wierszy i dzienników. Kameralna w zamyśle wystawa prezentuje najbardziej charakterystyczne dla twórczości artysty tematy i techniki, pokazując to, co dla autora było ważne zarówno w sztuce, jak i w życiu.

Galeria Sztuki Stara Łaźnia
ul. A. Wajdy 3

wernisaż 22.10.2021 r., godz. 18.00  |   wstęp wolny
organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

zamów transport door-to-door>>

Wiodącymi tematami ekspozycji Andrzej Strumiłło: Dzieła wybrane są: człowiek i problemy natury egzystencjalnej.  Ilustrują je m.in. wielkoformatowe obrazy, którym autor nadał tytuł Psalmy (1988) i Exit (1984). Psalmy, których inspiracją były cytaty z Biblii, namalowane zostały do prezentacji w synagodze sejneńskiej, w jej osiemnastu oknach. Obrazy te artysta poświecił pamięci Żydów, którzy  licznie zamieszkiwali polsko-litewskie pogranicze.

Kamień to ulubione tworzywo rzeźbiarskie artysty, który sporadycznie zajmował się tą dziedziną sztuki. Stąd obecność na wystawie pracy pt. Narodziny kamienia (1997). Ekspozycję wzbogacają materiały biograficzne, elementy multimedialne i scenograficzne. Prezentowane są fragmenty wierszy i zapisków artysty. Wśród pamiątek wyróżnia się m.in. portret Andrzeja Strumiłły wykonany przez Andrzeja Wajdę w 1990 roku podczas spotkania w Wigrach.

Realizacja wystawy była możliwa dzięki życzliwości osób i instytucji, które wypożyczyły prace ze swoich zbiorów (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach), spadkobierców artysty: Anny Strumiłły i Rafała Strumiłły oraz kolekcjonerów Krzysztofa Michalskiego i Tadeusza Krzywickiego.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie recital “Open Piano jazz” Mariana Szaryńskiego, multiinstrumentalisty, doświadczonego muzyka jazzowego i znakomitego pedagoga, cenionego nauczyciela gry na instrumentach dętych i instruktora warsztatów dla dzieci i młodzieży. Założyciela grupy North Pole (and) Jazz Band, finalisty Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka (1984, 1999 r.). W 2008 roku z jego inspiracji powstał zespół Marycha River Brass Band. Jego wychowankowie zasilają krajową scenę muzyczną, grają w najciekawszych zespołach i tworzą własne inicjatywy muzyczne.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu “Andrzej Strumiłło. Psalmy Kamienie Pejzaże.”


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy wydarzenia są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.