Koncerty Aloszy Awdiejewa od wielu lat przyciągają publiczność urzeczoną rosyjskimi balladami, cygańskimi romansami i odeskim folklorem. Jubileuszowy koncert z zespołem to crème de la crème z wieloletniej już twórczości barda, śpiewaka, kabareciarza, artysty. Po prostu Aloszy Awdiejewa, który do Polski przyjechał pół wieku temu.

Piątek, 13.01.2017, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Bilety: 80/60 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu | impresariat zewnętrzny

alosza_big2

Człowiek-instytucja i człowiek-orkiestra, a także człowiek kultury – tak sam o sobie pisze Alosza Awdiejew. Wyjątkowy artysta estradowy i jednocześnie naukowiec – profesor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktor filmowy, popularny felietonista, autor parafilozoficznych książek i tłumaczy poezję. Przede wszystkim jednak żywiołowy śpiewak o nieokiełznanym temperamencie i tryskający humorem kabareciarz. – Śmiech jest furtką, która otwiera najlepsze strony osobowości – jak mówi.

alosza_big1

Alosza Awdiejew – Rosjanin z polskim obywatelstwem, który przybył do Krakowa w 1967 r. Mówi o sobie: jestem Polakiem z wyboru i dodaje przewrotnie, że to bardziej komfortowo, niż być kimkolwiek z przymusu. Urodził się w Stawropolu (wtedy Woroszyłowsk), na północnym Kaukazie w 1940 r. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Moskwie, gdzie osiadł na stałe i prowadził amatorskie chóry. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiew­skim. Na drugim roku uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak zaczęła się przygoda z Polską, która z czasem przemieniła się w drogę życia trwającą do dziś.

W 1976 r. trafił do legendarnej Piwnicy pod Baranami. Początkowo śpiewał tam tylko romanse rosyjskie, stopniowo dodając do swoich występów elementy autorskiej satyry. Poszerzył też repertuar mu­zyczny o piosenki z Odessy i folklor Cyganów i Żydów rosyjskich a także ballady Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Stał się samodzielnym artystą estradowym i zaczął dawać własne recitale z towarzyszeniem małego zespołu muzyków. Nigdy nie opuszczała go miłość do jazzu. W latach 1977 – 1980 grał regularnie na fortepianie w znanych krakowskich zespołach jazzu tradycyj­nego Bale Street Band i Playing Family.

Początek lat 90. to powstanie nowego zespołu. Kontrabasista Kazimierz Adamczyk grał z Aloszą już od lat, ale wtedy dołączył do nich gitarzysta Ma­rek Piątek i tak powstało słynne trio. Grupa ta dała już ponad 2000 koncertów pełnych muzyki i humoru, w Polsce, USA, Francji, Izra­elu, Niemczech i Hiszpanii, występując zarówno dla wielotysięcz­nej publiczności jak i dla bardzo kameralnego grona wyrafinowa­nych słuchaczy. Wydali 10 płyt; wśród nich jest taka „perełka” jak zapis koncertu z „Piwnicy” z zapowiedzią samego Piotra Skrzynec­kiego.