6 marca Andrzej Wajda skończy 90 lat! Z okazji okrągłego jubileuszu w Suwalskim Ośrodku Kultury będzie można obejrzeć dokumentalne filmy znakomitego reżysera. Filmy, które wiele mówią o samym Wajdzie, jego twórczości, a także historii Polski, minionej epoce oraz o kulturze sprzed lat.

ANDRZEJ WAJDA – DOKUMENTALNIE w 90. rocznicę urodzin
6.03.2016, godz. 17:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

 

6 marca, godz. 17.00

„Aktorzy przyjechali” (2010), 70’
Film dokumentuje happening szekspirowski, który odbył się 14 września 2009 roku na Długim Targu w Gdańsku. Na zaproszenie Andrzeja Wajdy na 20 scenach wystąpiło jednocześnie 80 polskich aktorów, którzy przedstawili sceny i monologi Williama Szekspira. Spektakl towarzyszył ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – jedynej takiej sceny teatralnej w Polsce, a nawet w Europie. Imprezę rozpoczęła, punktualnie o godzinie 12.00, fanfara „Oscar” skomponowana przez Wojciecha Kilara. Wydarzenie było filmowane przez 24 kamery.

„Kręć! Jak kochasz, to kręć!” (2010), 46’
Andrzej Wajda przedstawia w tym dokumencie biografię słynnego filmowca i swojego wieloletniego współpracownika – Edwarda Kłosińskiego. Był on wybitnym operatorem filmowym. O jego niezwykłej twórczości opowiadają między innymi żona Krystyna Janda, najbliżsi przyjaciele i sam reżyser. W filmie wykorzystano również fragmenty wielu ważniejszych produkcji, przy których tworzeniu brał udział Edward Kłosiński.

6.03.2016, godz. 13.00 – otwarcie wystaw i konkurs z nagrodami SOK, ul. Jana Pawła II 5

na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

UWAGA! Podczas otwarcia wystaw planujemy krótki konkurs związany z twórczością Andrzeja Wajdy. Do wygrania atrakcyjne nagrody! Szczegóły wkrótce.