Przedstawiciele suwalskiej Policji przeprowadzili zajęcia profilaktyczne z uczniami klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach. W czasie spotkań rozmawiano o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, czynach karalnych najczęściej popełnianych przez młodych ludzi, ale także o cyberprzemocy.
Wczoraj profilaktycy z Wydziału Prewencji suwalskiej Policji odwiedzili uczniów klas V i VI ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Suwałkach. Tym razem tematem zajęć była głównie odpowiedzialność prawna osób nieletnich, czyny karalne najczęściej popełniane przez młodych ludzi oraz cyberprzemoc.Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na odpowiedzialność za swoje działania. Wyjaśniono uczniom co to jest czyn karalny, a także pojęcie „nieletniego” oraz omówiono zjawisko demoralizacji i jakie są jej przejawy. Uczestnikom spotkania przedstawiono środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować sąd rodzinny i nieletnich wobec nieletnich sprawców czynów karalnych, czy osób przejawiających cechy demoralizacji. Omówiono niektóre z artykułów kodeksu karnego m.in. groźby karalne, pobicie, uporczywe nękanie (tzw. stalking), jak również wyjaśniono aspekty prawne ochrony karnej funkcjonariuszy publicznych. Poruszono także problem dewastacji miejsc, upamiętniających historyczne wydarzenia.Poza tym policyjni profilaktycy rozmawiali z uczniami o cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, że to negatywne zjawisko wykorzystuje media elektroniczne, takie jak Internet, czy telefonia komórkowa. W swej lekkiej odmianie, opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przybierając głównie formę wyzywania, straszenia lub poniżania kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych. Zdecydowanie bardziej drastyczną formą cyberprzemocy jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, dokonywanie wpisów na forach dyskusyjnych, czy też robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie ich w Internecie bez zgody osoby nagrywanej. Celem realizowanych cyklicznie w szkołach warsztatów jest wykształcenie wśród najmłodszych prawidłowej reakcji w sytuacjach związanych ze zjawiskiem cyberprzemocy. W trakcie wczorajszych zajęć z uczniami przedstawiciel Wydziału Prewencji omówił wszystkie formy i przejawy tego negatywnego zjawiska. Impulsem do aktywnej wymiany zdań i opinii w trakcie warsztatów stała się przygotowana prezentacja. Kolejne slajdy pozwalały młodym ludziom na aktywne uczestnictwo w warsztatach. Młodzież została także poinformowana o skutkach prawnych, jakie grożą nieletnim sprawcom cyberprzemocy.Mamy nadzieję, że spotkanie pozwoli młodym ludziom usystematyzować ich wiedzę tak, żeby mogli bezpiecznie poruszać się w sieci.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a jego głównym celem było usystematyzowanie młodym ludziom ich wiedzy tak, żeby mogli bezpiecznie poruszać się w sieci.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinny szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą, bądź inną osobą dorosłą. Razem łatwiej rozwiązać problem. Dobrym rozwiązaniem jest również kontakt ze specjalistami pod nr telefonu 116 111. Razem łatwiej rozwiązać problem.
Źródło: http://suwalki.policja.gov.pl/