Zacny jubileusz

Jubileusz 110-lecia obchodzi Zespół Szkół nr 4, który nawiązuje do tradycji Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Następnie w budynku Zespołu Szkół nr 4 przy ul. Sejneńskiej odbyły się oficjalne obchody jubileuszowe, w których uczestniczyli m.in. Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi, zastępca prezydenta Suwałk Łukasz Kurzyna , Podlaski Kurator Oświaty Jadwiga M. Szczypiń, absolwenci szkoły, byli pracownicy szkoły oraz jej aktualni uczniowie i ich rodzice, nauczyciele, pracownicy Zespołu Szkół nr 4. Była część artystyczna, prezentacja filmu o szkole, zwiedzanie szkoły. Wszystko zakończy się balem absolwenta.

Historia szkoły

Początki szkoły wiążą się z powstaniem w 1906 r. Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej Męskiej powołanej ze społecznych pieniędzy. Program nauczania oprócz przedmiotów ogólnokształcących obejmował również przedmioty ekonomiczno – handlowe. Jak pisał ówczesny Tygodnik Suwalski ,,była to szkoła wyróżniająca się od szkół rządowych (zrusyfikowanych) tym, iż prowadziła wykłady w języku ojczystym, rozbudzała indywidualne zdolności i upodobania, ściśle zżywała dyrektora i wszystkich nauczycieli z wychowankami, pomagała mniej zdolnym w pracy. Szkoła była inicjatorką i organizatorem obchodów poświęconych polskim wielkim rocznicom. W ten sposób przypominała szerokiemu ogółowi w czasach niewoli czym jesteśmy i czym być powinniśmy’’.

Trudne początki

W pierwszym roku nauki uczęszczało do niej 209 uczniów. Zajęcia odbywały się w wynajętych pomieszczeniach. Szkoła funkcjonowała do wybuchu I wojny światowej, kiedy to władze rosyjskie zarządziły jej ewakuację w głąb Rosji. To wtedy zaginęła cała dokumentacja z pierwszych lat działalności. Wśród  absolwentów, którzy przeżyli wojnę i spotkali się w 1925 roku na pierwszym zjeździe jej wychowanków byli wojskowi, pracownicy handlu i bankowości, urzędnicy, lekarze, prawnicy, profesorowie uniwersytetów, kilku artystów i jeden ksiądz. Wśród najbardziej znanych jej absolwentów byli Adam i Leon Kocowie, którzy w okresie II Rzeczpospolitej byli prominentnymi politykami i wojskowymi, bliskimi współpracownikami Józefa Piłsudskiego.

W II Rzeczpospolitej szkoła została reaktywowana w 1924 roku. Utworzono wówczas Trzyletnią Szkołę Handlową, która miała status szkoły niepublicznej. Pierwsza jej siedziba mieściła się na ulicy Wigierskiej w wynajętych pomieszczeniach żydowskiego klubu sportowego Maccabi. Następnie siedzibę przeniesiono na ulicę Kościuszki. W 1936 roku szkoła została ona przekształcona w Prywatne 4-letnie Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie. Siedzibę szkoły umieszczono w budynku obecnego II LO przy ulicy Kościuszki 40. Tuż przed wojną otrzymała sztandar i prawa szkoły państwowej. Ten pomyślny rozwój brutalnie przerwała II wojna.

 

Z Kościuszki na Sejneńską

Po zakończeniu działań wojennych w październiku 1944 roku szybko przystąpiono
do wznowienia pracy szkoły. W roku szkolnym 1945/46 szkoła rozpoczęła funkcjonowanie jako Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Handlowe. Nauka w niej trwała 6 lat. Najpierw 4 lata gimnazjum zawodowego kończące się tzw. małą maturą, a następnie 2 letnie liceum i egzamin maturalny. Siedziba szkoły znajdowała się nadal przy ulicy Kościuszki.
Z racji, iż lata wojny wykluczyły z możliwości podjęcia edukacji kilka roczników młodzieży, formą nadrobienia straconych lat edukacyjnych było powołanie szkół wieczorowych
i skróconych szkół przysposabiających. W tym celu przy szkole funkcjonowały trzyletnie Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych oraz roczna Szkoła Przysposobienia Spółdzielczego.

W 1951 r. szkołę przejęło Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i wówczas przyjęła nazwę Technikum Handlowe MHW. W 1953 r. szkoła została podporządkowana Centrali Rolniczej Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska” i przemianowana na Technikum Ekonomiczne ze specjalnością handel. Kiedy w 1963 r. powołano w niej zasadniczą szkołę zawodową, przyjęła nazwę Zespołu Szkól Zawodowych CRS ,,SCh”. Trudne warunki lokalowe skłaniały ku budowie nowej siedziby szkoły. Najpierw wybudowano na początku lat 60 budynek szkolnego internatu, a od 1971 r. przeniosła się do obecnej siedziby przy ulicy Sejneńskiej 14 (wówczas Armii Czerwonej).

Szkoła z Patronem

W potocznej świadomości Suwalczan funkcjonowała jako ,,Handlówka”. Kiedy
w latach 70 ponownie przemianowano nazwę na Zespół Szkół Ekonomicznych CRS ,,SCH”, ,,Handlówka” przekształciła się w ,,Ekonomiak”. Ciekawostką jest fakt, iż aby uczyć się
w Handlówce lub Ekonomiaku trzeba było mieć specjalne skierowanie z jednej z gminnych spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska” lub PSS ,,Społem” czy WPHW. Te zasady funkcjonowały do początku lat 90. Zdecydowanie wśród uczniów dominowały dziewczęta. Młodzież męska do lat 90. była rzadkością. U schyłku lat 80 patronem szkoły na ponad 10 lat został Maciej Rataj – marszałek sejmu w okresie międzywojennym. Po 1990 r. szkoła przestała być resortową i przeszła pod kuratelę Kuratorium Oświaty, a od 1999 r,. organem prowadzącym został suwalski samorząd.

Ekonomiak w XXI wieku

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy wymagał dostosowania oferty edukacyjnej szkoły do jego potrzeb. Obok dotychczasowych kierunków jak technik ekonomista i technik handlowiec pojawił się technik hotelarstwa. W 2001 r. nastąpiła kolejna zmiana organizacyjna. W struktury szkoły włączono Gimnazjum nr 2, które ulokowano w budynku po zlikwidowanym internacie szkolnym. Szkołę przemianowano na Zespół Szkół nr 4. Technikum nr 4 wchodzące w skład Zespołu obecnie kształci w czterech specjalnościach; technik ekonomista, technik handlowiec, technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych. Od roku szkolnego 2016/2017 poszerza swoją ofertę o technika technologii żywności i technika obsługi turystycznej.

W historii szkoły ważne miejsce odgrywał sport. Specjalnością była lekkoatletyka i siatkówka. Szkolni sportowcy odnosili sukcesy na ogólnopolskich igrzyskach LZS. Największy sukces sportowy odniosła absolwentka tej szkoły Krystyna Danilczyk – Zabawska -kulomiotka, która była wielokrotną reprezentantką Polski, również na Igrzyskach Olimpijskich. Odkrywcą jej talentu był Jerzy Broc – trener i nauczyciel matematyki w tej szkole.

Zespół Szkół nr 4 uzyskał tytuł „Srebrnej Szkoły 2016” w Ogólnopolskim Rankingu Techników (1 miejsce w Suwałkach, 7 miejsce w województwie podlaskim i 139 w Polsce) oraz zajął w Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości 2015 55 miejsca pośród 1065 szkół ponadgimnazjalnych w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Od wielu lat zajmuje czołowe lokaty w Suwałkach i województwie podlaskim pod względem zdawalności egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Czego można życzyć sędziwej Alma Mater. Chyba tylko tego, aby jej mury opuszczali ludzie zadowoleni, iż dobrze wybrali zawód i odnoszący sukcesy w życiu zawodowym i osobistym.

autor historii szkoły:    Grzegorz Serafin