Klaster Obróbki Metali,  27 października, zorganizował wspólnie z firmą ASPI Sp. z o.o. Sp. k. spotkanie w ramach Grupy Zaawansowanej Współpracy Technologicznej.

Konferencja była okazją do wymienia się doświadczeniami i podzielenia się dobrymi praktykami. Połączona była z prezentacją i pokazem trzech firm oferujących rozwiązania pod przemysł 4.0 oraz zapoznaniem się z produkcją i nowoczesnym parkiem maszynowym firmy ASPI.

Klaster Obróbki Metali (KOM) jest inicjatywą Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju, która zrzesza ponad 90 przedsiębiorstw działających w branży metalowej w zakresie usług, produkcji i handlu, a także 20 partnerów strategicznych: uczelnie, instytucje otoczenia biznesu oraz władze samorządowe. Wśród członków klastra są krajowi i światowi liderzy tej branży, o dużym potencjale innowacyjnym rozwoju. Inicjatywa jest grupą otwartą, do której mogą przystąpić firmy i organizacje działające w branży metalowej.

ASPI to rodzinna firma z Suwałk, mająca wieloletnią tradycję w produkcji i regeneracji narzędzi do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych.

Suwałki Firma ASPI nowa technologia– Początek naszej firmy to grudzień 1988 roku. Wtedy to w garażu mego wspólnika powstał zakład rzemieślniczy na 21 metrach kwadratowych. Zajmowaliśmy się usługami: ostrzeniem narzędzi i regeneracją pił. To były ciężkie czasy, roczne oprocentowanie kredytu wynosiło 126 procent. A teraz nasza firma w nowej lokalizacji na ul. Szafirowej 7 posiada 3,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej a zatrudnia 130 osób. Naszą bolączką jest brak pracowników na suwalskim rynku pracy. Na 20 praktykantów z suwalskich szkół jak uda nam się w przyszłości zatrudnić jednego, to już sukces – mówił wiceprezes ASPI Stanisław Szyszkowski.

Firma ASPI w swej ofercie posiada szeroki asortyment narzędzi dla tartaków, fabryk mebli oraz zakładów stolarskich. Oprócz produkcji narzędzi, firma ASPI świadczy usługi: laserowego cięcia bardzo szerokiej gamy materiałów, szlifowania i obróbki CNC, wyważania dynamicznego. Spółka ASPI ściśle współpracuje z wieloma szkołami wyższymi m.in. Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską, Politechniką Białostocką. Czynnie uczestniczy również w targach branżowych w Polsce i zagranicą (np. DREMA, LIGNA, LESDREVMASH) czy w sympozjach naukowych np. w „International Wood Machining Seminar” Qubec Kanada 2015; Warszawa Polska 2017.