Czy zajęcia o… cmentarzu mogą być ciekawe? Zwłaszcza dla młodzieży i do tego wiosną? W suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej trwają zajęcia z historii regionalnej – „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu”. Ich uczestnicy rozmawiają o tym, po co i do kogo chodzi się na cmentarz. Okazuje się, że nie tylko do bliskich, nie tylko na chwilę:

–  Że nagrobki historyczne mają niepowtarzalne, indywidualne formy ręcznej roboty kamieniarskiej.

– Że inskrypcje nagrobne „mówią” nam o wiele więcej – zawierają przestrogi, wskazówki, prośby, komunikację między światem a zaświatem…

–  że na cmentarzu parafialnym spoczywają osoby, które śmiało można nazwać bohaterami swoich czasów

do tego stopnia, że gdy przychodzi projektować wyobrażone nagrobki i inskrypcje lokalnym bohaterom – wychodzą ciekawe historie.

Niedługo uruchomimy także grę z kodami QR na smartfony.

Są jeszcze wolne miejsca na zajęcia, zapraszamy do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży suwalskiej Biblioteki Publicznej. Do tej pory z zajęć skorzystali uczniowie: Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Suwałkach, Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach, 3 Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 4 w Suwałkach, Szkoły Podstawowej nr 9 w Suwałkach oraz uczestnicy zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwałkach.

źródło: Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej