We wtorek 23 maja odbyła się XXII edycja akcji Suwalczanie Czytają Dzieciom, co roku organizowana przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Tym razem propozycję współpracy przyjęło Przedszkole nr 10 przy ulicy Nowomiejskiej. W ogrodzie w otoczeniu przyrody zgromadziły się dzieci z przedszkoli samorządowych nr 5, 6, 7, 8 i oczywiście gospodarze. Celem akcji było przybliżenie dzieciom patronów roku 2023 przyjętych przez Sejm i Senat RP. Chciano to osiągnąć przez czytanie wiersza napisanego przez patrona, lub też wiersza nawiązującego do danej postaci. To trudne zadanie otrzymali: Elżbieta Słowikowska, dyrektorka Przedszkola nr 10, Wojciech Fałtynowicz, bibliotekarze: Karolina Wądołowska-Lamorska i Piotr Kuczek. Do czytania wiersza o Mikołaju Koperniku nieprzypadkowo wybrano miłośnika astronomii Romualda Borkowskiego (na zdjęciu). Na zakończenie była wspólna zabawa i animacje, które przygotował DJ Słoma – Mariusz Słomiński.
Patroni roku 2023 wybrani przez Sejm: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, suwalczanka Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski. Natomiast Senat zdecydował, że patronami roku 2023 będą: Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Wisława Szymborska.