Po krótkiej przerwie Jaćwieski Festyn Archeologiczny powrócił na obrzeża Suwałk do Szwajcarii w pobliże rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów. Przez dwa dni na kilkunastu stoiskach prezentowane było pradziejowe rzemiosło – garncarstwo, tkactwo, ozdoby. Były warsztaty dla całych rodzin, pokazy archeologii eksperymentalnej, walki wojów z Polski i Litwy oraz turnieje łucznicze. Litewska grupa Pajauta przedstawiła wierzenia Jaćwingów związane z kultem przodków. Tegoroczny festyn suwalskie Muzeum Okręgowe zorganizowało wespół z Augustowsko-Suwalskim Towarzystwem Naukowym w Suwałkach oraz Stowarzyszeniem Pera Sudinoi Synowie Jaćwieży.
Każdy mógł sprawdzić się w warsztacie garncarskim w lepieniu naczyń i ozdób glinianych, a przybyli widzowie mieli okazję poznać tradycyjne rękodzieło i średniowieczne techniki i rzemiosła, jakimi posługiwali się najdzielniejsi wojowie tych ziem, Jaćwingowie określani Wikingami Suwalszczyzny.
Przygotowanie pożywienia w pradziejach i wczesnym średniowieczu wymagało dużo pracy i czasu. Średniowiecznym fast food’em czyli szybkim pożywieniem były podpłomyki. To najprostsze i super szybkie do zrobienia pieczywo w formie płaskich placków. Potrzebna jest tylko mąka i woda. Najpierw trzeba było w tradycyjny sposób przygotować mąkę.
Przed wiekami w medycynie wykorzystywano różne zioła rosnące na łąkach i w lasach. A wiedza o wykorzystaniu ziół w leczeniu chorób była wysoko ceniona.
W życiu codziennym w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym mieszkańcy naszego regionu musieli sami sobie radzić. Zajmowali się też tkactwem i wyrobem odzieży. Do jej konserwacji wykorzystywali m.in. dziegć.
Jaćwingowie byli ludem wojowniczym zamieszkującym do późnego średniowiecza obszar pomiędzy środkowym Niemnem, Narwią a Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. W wyniku walk z Rusinami, Polakami i Krzyżakami oraz akcji kolonizacyjnej obszar Jaćwieży pomniejszał się, by na ostatnim etapie objąć dzisiejszą Suwalszczyznę i wschodnie Mazury. Upadek Jaćwingów pod dowództwem Skomanda nastąpił w 1283 r. po klęsce w walce z Krzyżakami. W latach 50-tych i 60-tych XX wieku odkryto cmentarzysko kurhanowe w miejscowości Szwajcaria k. Suwałk, które pochodzi z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Tam też odbywa się Jaćwieski Festyn Archeologiczny.