Tegoroczna, XV edycja BUDUK JAZZ FESTIWAL zakończyła się pełnym sukcesem organizatorów. Dopisała publiczność, artyści i pogoda. Frekwencja przekroczyła wszelkie oczekiwania i dlatego już w sobotę rano (20.07.2024) Fundacja Buduk zamknęła sprzedaż biletów na drugi dzień festiwalu.
Nasz festiwalowy piątek rozpoczął się miłą uroczystością odznaczenia Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego osoby niezwykle zasłużonej dla edukacji jazzowej młodzieży – Mariana Szaryńskiego. Po premierowym koncercie New Orlean Big Band, Pan Bogdan Dyjuk – członek Zarządu Województwa Podlaskiego wręczył medal naszemu jazzowemu „nadnauczycielowi” i animatorowi kultury.

Kolejna odsłona festiwalu to koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, która na scenie Gajówki Buduk grała już wielokrotnie. Za każdym razem jest to popis znakomicie zgranej orkiestry, która jest w stanie rozpalić widownię w każdym wieku.

Na finał pierwszego dnia BUDUK JAZZ FESTIWAL zagrał Jerzy Małek Quintet, w składzie którego mistrzowsko improwizował na saksofonie tenorowym „nasz” Radek Nowicki.

Sobotnie koncerty rozpoczął The Ancimons – zespół który w 2023 został laureatem Lady’s Jazz Festivalu w Gdyni. Sześcioosobowy skład, na czele którego stoi dwoje wokalistów (Zuza Baum i Jasiek Piwowarczyk) zaprezentowali mieszankę soulu, jazzu i hip-hopu. Trzeba przyznać, że postacią, na którą najbardziej oczekiwała festiwalowa publiczność był Stanisław Soyka, który na festiwal przyjechał w towarzystwie trio Areka Skolika. Program, który zaprezentował zespół były stylistycznie zbliżony do zawartości płyty „Blublula”, którą Stanisław Soyka wydał w 1981 roku. Wspaniały powrót do klasyki gatunku!

Zwieńczeniem całego festiwalu był występ Andy Shepparda z towarzyszeniem trio Przemysława Strączka. Była to sztuka najwyższej próby. Zespół brzmiał wzorowo, sola saksofonowe Shepparda, które nakładały się na gitarowe podkłady Przemysława Strączka wzbudzały zachwyt widowni i wywoływały rzęsiste brawa na stojąco. To były dwa niezwykłe dni doskonałej muzyki, relaksu, zachwytu nad pięknem lasu i pozytywnej energii. Do zobaczenia za rok 18 i 19 lipca 2025.”

Źródło: Wojciech Milewski