Ukazało się drugie, poprawione wydanie książki „Dwory na Suwalszczyźnie” autorstwa Andrzeja Matusiewicza. Jej wydawcy, czyli Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Starostwo Powiatowe w Suwałkach, po ubiegłorocznym sukcesie publikacji i szybkim wyczerpaniu się nakładu postanowili wydrukować kolejny tysiąc egzemplarzy. Chętnych nie brakowało, także wśród potomków właścicieli majątków, o którym mowa w publikacji. Po roku od promocyjnego spotkania, w dniu 26 czerwca br. odbyło się w Muzeum Okręgowym w Suwałkach kolejne spotkanie z Andrzejem Matusiewiczem, autorem dzieła. Na spotkanie przybyło ponad sto zainteresowanych osób.
Dwory we wspomnieniach Takiej książki jeszcze nie było. To zapis dawno minionych czasów, wędrówka wśród 90 dworów, po których zostały nieliczne ślady lub tylko pamięć. Ich historię autor przywołuje na ponad 500 stronach. Książka zawiera także historię ponad 5,5 tysiąca osób. Większości opisanych obiektów już nie zobaczymy, bowiem aktualnie jest ich zaledwie kilka. W dzisiejszym krajobrazie Suwalszczyzny praktycznie nie widzimy dworków i pałaców, może za wyjątkiem ruin pałacu gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie, pozostałości po dworze w Starej Hańczy nad jeziorem Hańcza, czy byłym folwarku Huta. Książka jest próbą wydobycia, przypomnienia i utrwalenia świata, który już nie istnieje, zarówno w przestrzeni, jak i w pamięci. Coraz mniej jest także osób, które pamiętają o tych dworach.
Popularność książki Pozycja autorstwa A.Matusiewicza była prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w ramach cyklu „Autorskie czwartki w BUW”. Właśnie tam, po raz drugi frekwencja spotkania przerosła plany organizatorów. Pierwszy raz podobna sytuacja miała miejsce w Suwałkach w 2018 r., podczas premierowej prezentacji w Muzeum Okręgowym. Oba spotkania pokazały, że publikacja prezentująca historyczne dziedzictwo regionu może być wspaniałą formą jego promocji i czymś oczekiwanym przez odbiorców.
Jak powiedział Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach: – Na jej promocje w Suwałkach, czy w Warszawie przychodziły tłumy, w tym także osoby zza granicy, a w ciągu trzech miesięcy ubiegłego roku praktycznie została wyprzedana. Książka uzyskała już znaczące wyróżnienia. W 27. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu przyznano jej pierwszą nagrodę. Przed miesiącem trzymała także Podlaski Laur Muzealny 2018 w kategorii „Publikacja”.
Foto: Wojciech Arasimowicz