W piątek 12 kwietnia w Galerii Sztuki Stara Łaźnia odbył się wernisaż wystawy Piotra Rogalińskiego „Nie-zabawki. Człowiek-nie zabawka”.

Nie-zabawki to rzeźby, instalacje i artefakty wykonane z drewna w uproszczony sposób. Często wykonane są ze starego, już niepotrzebnego materiału: starych belek, kutych elementów, fragmentów narzędzi rolniczych itp. Swą formą i surowością przypominają archaiczne przedmioty. Inspiracją do ich powstania stały się zabawki, jakimi dawniej bawiły się dzieci, a które naśladowały życie dorosłych.

Nie-zabawki kontrastują ze współczesnym światem pełnym koloru i szybkiego obrazu. W konsumpcyjnym, nierealnym, bajkowym świecie kreowanym przez producentów, człowiek traktowany jest przedmiotowo, jest klientem, a w wielu przypadkach produktem. W nie-zabawkach zawarta jest niezgoda na takie traktowanie człowieka, jego ciała i sfery duchowej.

Autor wystawy Piotr Rogaliński zajmuje się działaniami na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. W oparciu o dawne wzory wykonuje dekoracje i scenografie do koncertów i spektakli. Specjalizuje się w wykonywaniu rzeźb-zabawek, oraz postaci kolędniczych, które wykorzystuje jako rekwizyty w pracy teatralnej.

Jako aktor współtworzył przedstawienia w Teatrze Studio Czyczkowy i Teatrze Węgajty. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. Przygotowuje audycje dla dzieci o tematyce nawiązującej do kultury ludowej. Od kilku lat gra w kapelach prezentujących muzykę tradycyjną. Jest autorem wielu aranżacji plastycznych do wystaw historycznych i koncertów, między innymi aranżacji Muzeum Poznańskiego Czerwca w Poznaniu.

Wystawę można zwiedzać do 23 czerwca.