3 listopada w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Suwałkach miał miejsce wernisaż wystawy „Polacy światu znani i nieznani”. Wystawa ta wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych „Polacy światu”, realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Wystawa „wędruje” po kraju, goszcząc głównie w szkołach podległych Ministrowi Rolnictwa, który w dniu jej pierwszego udostępnienia wyraził nadzieję, że każda z prezentowanych na wystawie postaci stanie się inspiracją dla młodzieży uczącej się w resortowych szkołach.

W otwarciu wystawy wzięli udział: prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, Wicestarosta Suwalski Artur Łuniewski, wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz, dyrektor suwalskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku Bożena Obuchowska, dyrektor WORD Grzegorz Wilczyński, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Jarosław Kowalewski oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji miejskich.

Witając uczestników wystawy Jolanta Nikścin, dyrektor Zespołu stwierdziła:

– Cieszę się, że nasza Szkoła dostąpiła zaszczytu goszczenia tej wystawy. Popularyzuje ona sylwetki wielkich Polaków którzy wykorzystując swoje talenty i umiejętności, pracowali jako inżynierowie, architekci, lekarze, badacze, wynalazcy, poeci, muzycy, etnografowie. Chcemy aby nasza młodzież miała niepowtarzalną okazję poznać te zasłużone postacie i by także lokalne środowisko z tego skorzystało. Wystawę przejęliśmy z Sejn, a od nas trafi do Janowa.

Wystawa składa się z 23 kolorowych plansz, prezentujących dokonania 44 wybitnych Polaków, często docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub zapomnianych w Polsce, osób które zasłynęły swoimi osiągnięciami na świecie. Los zawiódł ich do Kazachstanu, na Syberię, do USA, Kanady, Peru, Ekwadoru, Portugalii, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii i innych krajów. Dokonali tam niezwykłych czynów i często wywarli znaczący wpływ na życie ludzkości. Jest to swoista opowieść osobach, którym przyszło żyć po opuszczeniu Polski na przełomie XIX i XX wieku, najczęściej z powodu przymusowej emigracji wynikającej z powstań, wojny lub okresu powojennych zawirowań. Wystawa przybliża sylwetki takich osób, jak: Wacław Sieroszewski (badacz Jakucji), Antoni Patek (pionier produkcji zegarków), Kazimierz Nowak (twórca polskiego reportażu i podróżnik po Afryce), Stefan Drzewiecki (pionier lotnictwa i żeglugi podwodnej) i wielu innych.

Wystawę będzie udostępniana uczniom ZS CKR Suwałki do 9 listopada. Istnieje możliwość odwiedzenia jej także przez inne placówki szkolne i instytucje – po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrekcją ZS CKR w Suwałkach przy ul. Ogrodowej 49.