Wspomnienie o Andrzeju Kolenkiewiczu

Wspomnienie o Andrzeju Kolenkiewiczu

21 lutego zmarł Andrzej Kolenkiewicz, były przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach i wieloletni prezes Banku Spółdzielczego w Suwałkach. A. Kolenkiewicz urodził się w 1948 r. Na początku lat 90-tych był dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach. Był przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach w latach 1998-2002. Był miłośnikiem żeglarstwa i Suwalszczyzny.

Wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym

********************************************

Poniżej przypominamy ostatnią rozmowę „DwuTygodnika Suwalskiego”  przeprowadzoną w 2015 r. z Andrzejem Kolenkiewiczem, w której wspominał swoją pracę w suwalskim samorządzie.

Kilkanaście lat temu przewodniczył pan suwalskiej Radzie Miejskiej. Jaka jest pierwsza refleksja na myśl o tamtym czasie?

– Pierwsza, że – no cóż – czas szybko pędzi i aż trudno uwierzyć, że to już aż tyle lat… A druga, że zrobiliśmy tyle, ile się wtedy zrobić dało. Z dzisiejszej perspektywy, kiedy nasze miasto tak mocno się zmieniło, wypiękniało, kiedy słyszę tyle dobrych słów o Suwałkach od odwiedzających mnie przyjaciół z całej Polski, wydać się może, że nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, ale Grzegorz Wołągiewicz – ówczesny prezydent Suwałk i cały samorząd funkcjonował w zupełnie innych uwarunkowaniach. Nie byliśmy w Unii, nie mieliśmy do dyspozycji tak wielkich funduszy. I dodam jeszcze, że choć bardzo byliśmy różni w sensie swoich politycznych przekonań i sympatii, to naprawdę w sprawach dla miasta najważniejszych umieliśmy podejmować decyzje ponad podziałami. Byliśmy odpowiedzialni.

Ale sporów przecież nie brakowało, prawda?

– Spory, sprzeczki, różnice zdań – to był chleb powszedni! Ale – nic w tym złego, jeśli w rezultacie dochodzi się do sensownych, potrzebnych decyzji. Przykład pierwszy z brzegu; dziś pewnie niewielu pamięta, że wtedy przedmiotem wielkiego sporu były ronda w Suwałkach, pogardliwie przez niektórych nazywane „suwalskimi beretami”. Kłótnie zakończyły się po opublikowaniu statystyk wypadków i kolizji drogowych. Na tysiąc zarejestrowanych tylko trzy zdarzyły się na rondach. W ogóle muszę powiedzieć, że Suwałki przebyły imponującą drogę, co jest zasługą wszystkich dotychczasowych ekip. Oczywiście najbardziej do wyobraźni przemawiają materialne dokonania, ale ważne jest, że umieliśmy dostrzec więcej; mnie osobiście cieszy fakt, że za naszej kadencji rozpoczęliśmy pracę nad monografią miasta i że dziś ona jest; że złożyliśmy hołd Andrzejowi Wajdzie nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Suwałk. To także buduje prestiż naszego miasta.

****************************************

Wystawienie urny z prochami zmarłego odbędzie się we wtorek (28.02.) o godzinie 15:00 w kaplicy przy ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego w Suwałkach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę (01.03.) o godzinie 13:30 w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra.

Top