Rekordowo licznie pojawili się suwalczanie na tegorocznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach. Byli parlamentarzyści, samorządowcy wojewódzcy, miejscy, gminni i powiatowi oraz kombatanci, przedstawiciele administracji, duchowieństwo, seniorzy, młodzież i liczni mieszkańcy. Udział wzięły też służby mundurowe: wojska, policji, straży pożarnej i więziennictwa.
Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej przy ulicy Bakałarzewskiej oraz mszy świętej w konkatedrze św. Aleksandra, uroczystości odbywały się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ta część obchodów Święta Niepodległości rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Następnie okolicznościowe wystąpienie wygłosił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który powiedział:
– Każdego roku 11 listopada zadajemy sobie pytanie o sens wielkiego słowa: Niepodległość, równie wielkiego, jak: wolność, patriotyzm czy demokracja. Czym jest dzisiaj dla nas niepodległość? Czy jest to tylko fakt historyczny, opisany w podręcznikach? Czy może jest czymś więcej: sumą marzeń, aspiracji, wielkich idei i codziennych starań jednostek i narodu? Nic sensownego nie zbudujemy, gdy będziemy koncentrowali się na przerzucaniu własnymi racjami… Cieszę się, że dzisiaj wspólnie świętujemy tę rocznicę.
– Zawsze dzień 11 listopada, od 101 lat był i jest dniem radości dla wszystkich prawdziwych Polaków, dla tych których serca biją po polsku. Dla polskich patriotów- powiedział poseł i wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.
Podczas uroczystości były awanse na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia i medale. Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymał Fabian Daniłowicz, suwalski kombatant oraz prof. Bohdan Cywiński, publicysta, historyk idei i opozycjonista zamieszkujący na Suwalszczyźnie. Medal Za zasługi dla obronności otrzymał dr Jarosław Schabieński, historyk IPN i suwalski radny. Medal Za zasługi dla kultury polskiej otrzymała Jolanta Hinc-Mackiewicz, pracownik Teatru im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
Był apel pamięci, salwa honorowa, a pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. Po uroczyści na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego goście udali się na obiad do dawnej Resursy Obywatelskiej, wieczorem zaś obejrzeli narodową operę „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej oraz z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.
Foto Pogodne Suwałki