W poniedziałek 6 stycznia, ulicami Suwałk przeszedł  Orszak Trzech Króli. Tegoroczne Hasło Orszaku – „Kłaniajcie się królowie!” – jest fragmentem pastorałki „Do szopy, hej pasterze”, która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. „Śpiewajmy Panu” w 1931 roku we Lwowie. W tekście utworu znajduje się fragment zapraszający Królów do pokłonu, a także słowa Padnijmy na kolana, to Dziecię to nasz Bóg, które zachęcają nas wszystkich do oddania pokłonu Jezusowi.

Orszak wyruszył spod suwalskiego Aquaparku i przeszedł ulicami miasta do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie na zebranych czekała betlejemska stajenka z nowonarodzonym Jezusem. Po drodze suwalczanie zatrzymywali się na pięciu stacjach zwanych mansjonami: pierwszy – POCZĄTEK Wyjście Marii brzemiennej, św. Józef (przy Aqaparku), drugi SZAŁAS PASTERZY (Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Jana Pawła II 5), trzeci GOSPODA (Plac Marii Konopnickiej), czwarty DWÓR HERODA (konkatedra św. Aleksandra) i ostatni piąty STAJENKA (muszla koncertowa Park Konstytucji 3 Maja).

W orszaku tradycyjnie udział wziął Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk  i Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej. Suwalski Orszak Trzech Króli to nie tylko przypomnienie tradycji, ale też integracja mieszkańców we wspólnej zabawie. Te tradycyjne jasełka są organizowane na ulicach miasta, przedstawiają drogę jaką Mędrcy ze Wschodu wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli mu drogocenne dary: złoto, kadzidło i  mirrę. W Biblii są przedstawiani jako Mędrcy ze Wschodu, a dopiero w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar- symbolizujące trzy kontynenty Europę, Azję i Afrykę, a także trzy pokolenia mężczyzn – młodzieńca, mężczyznę w sile wieku i starca.

Głównym organizatorem tegorocznego suwalskiego Orszaku Trzech Króli była Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy wsparciu Suwalskiego Ośrodka Kultury.