W tym roku ”Włócznie Jaćwingów” czyli nagrody Prezydenta Miasta Suwałki za szczególny wkład w rozwój miasta trafiły do:  Adama Ołowia, właściciela piekarni “Cymes”, Wojciecha Kowalewskiego, prezesa Stowarzyszenia na Recz Promocji Sportu i Rekreacji „Akademia 2012”, Grażyny Filipowicz-Karp, instruktorki teatralnej w Suwalskim Ośrodku Kultury, a także klubu Wigry Suwałki, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” oraz Orszaku Trzech Króli. Po raz pierwszy laureaci odebrali statuetki w czasie gali zorganizowanej podczas Dni Suwałk.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk wręczył Włócznię Jaćwingów Adamowi Ołowiowi, przedsiębiorcy, menedżerowi i filantropowi, właścicielowi firmy PPH „Cymes”. Adam Ołów stworzył w 1991 r. prężnie rozwijającą się, dynamiczną i dającą nowe miejsca pracy firmę. Produkuje i sprzedaje pieczywo, wyroby cukiernicze i ciastkarskie. W roku 1997 po rozbudowie zakładu do powierzchni 2000 m2 rozszerzył produkcję o wyroby cukiernicze. W roku 2000 otworzył kolejny zakład w Kętrzynie, który przeniósł w 2009 r. do nowego budynku w Olsztynie o powierzchni 1500 m². W roku 2008 uruchomił oddział piekarni w Białymstoku. Produkty jego firmy cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów. Na ich bogaty asortyment składa się około 30 rodzajów pieczywa i 150 wyrobów cukierniczych i ciastkarskich, docierających do około 1000 podmiotów gospodarczych w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. W swojej firmie zatrudnia ok. 250 osób. Od lat z sukcesem prowadzi działalność nie tylko biznesową, ale również angażuje się we wsparcie akcji charytatywnych, przedsięwzięć sportowych i kulturalnych w Suwałkach. Jego wieloletnia działalność była wielokrotnie nagradzana. Został między innymi wyróżniony nagrodami.: Suwalczanina roku 2010, Prezydenta Miasta Suwałk, biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Jest kawalerem Srebrnego Krzyża Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Wojciech Kowalewski, prezes Stowarzyszenia na Recz Promocji Sportu i Rekreacji „Akademia 2012” „ Włócznię Jaćwingów” odebrał z rąk wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Zbysława Grajka. Wojciech Kowalewski- uczestnik Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii, 11-krotny reprezentant Polski, były bramkarz takich klubów jak: Spartak Moskwa, Szachtar Donieck, Iraklis Saloniki czy Legia Warszawa. Karierę sportową rozpoczął w Suwałkach, w miejscowym klubie SKS „Wigry”.Pomysłodawca i organizator imprez sportowych wpływających na tworzenie więzi społecznych i promowanie bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież. Koordynator i organizator szkółki piłkarskiej „Akademia 2012” oraz pikników rodzinnych. Przekazuje młodemu pokoleniu bogatą wiedzę praktyczną o piłce nożnej, zdobytą w czasie długiej kariery sportowej.

”Włócznię Jaćwingów” otrzymał „Orszak Trzech Króli”. W imieniu wszystkich organizatorów wydarzenia nagrodę odebrał Ks. Prałat Jarema Sykulski. Nagrodę wręczyła zastępca prezydenta Suwałk Ewa Sidorek. „Orszak Trzech Króli” od trzech lat gromadzi 6 stycznia w Święto Trzech Króli, na paradzie ulicznej tłumy suwalczan. Promuje tradycje jasełkowe i przyczynia się do rodzinnego przeżywania okresu Świąt Bożego Narodzenia w przestrzeni publicznej naszego miasta. Sprzyja integracji społecznej mieszkańców oraz wyzwala entuzjazm wśród wszystkich pokoleń suwalczan. Koordynatorem, inicjatorem i współtwórcą imprezy jest Ks. Prałat Jarema Sykulski, Moderator Miasta Suwałki, inicjator i kustosz utworzenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Jego Apostołów w Suwałkach Od wielu lat  działający na rzecz doskonalenia wydarzeń kulturowych w mieście.

„Włócznię Jaćwingów” otrzymała Grażyna Filipowicz – Karp– instruktorka teatralna w Suwalskim Ośrodku Kultury. Nagrodę wręczył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chuchnowski. Grażyna Filipowicz-Karp to założycielka grupy teatralnej „Lustro”. Od czternastu lat z powodzeniem realizuje Międzynarodowy Festiwal Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” oraz od jedenastu Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”. Oba festiwale cieszą się ogromnym powodzeniem wśród amatorskich grup teatralnych z Polski i Europy oraz uznaniem znawców teatru, reżyserów i aktorów zawodowych grup teatralnych biorących udział w obu wydarzeniach. Zarówno „Wigraszek”, jak i zmagania „O Złotą Podkowę Pegaza” w znaczący sposób popularyzują amatorski ruch teatralny oraz promują nasze miasto. Jest też inicjatorką cyklu „Spotkań Teatralnych Za Kurtynką”, który gromadzi bardzo liczną widownię i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych odbiorców i jest bardzo dobrze oceniany przez suwalskich nauczycieli. Pomysłodawczyni i realizatorka cieszących się powodzeniem wśród dzieci i rodziców Niedzielnych Poranków Teatralnych prezentowanych latem na scenie plenerowej w muszli w parku Konstytucji 3 Maja. W swojej codziennej pracy sprawdza się zarówno jako edukatorka jak i utalentowana i aktywna animatorka. Powierzone zadania wykonuje z charyzmą oraz pasją zawodową. Z zaangażowaniem włączyła się w realizację programu SPEAK, koordynując warsztaty teatralne, których efektem była między innymi etiuda plenerowa „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, prezentowana 23 maja ubiegłego roku podczas imprezy „Urodziny u Marii. Suwalczanie czytają dzieciom”.

”Włócznię Jaćwingów” otrzymał Suwalski Klub Sportowy „Wigry”. Dariusz Mazur – prezes SKS Wigry, Zbigniew Kaczmarek – trener I-ligowej drużyny i Tomasz Jarzębowski – kapitan I-ligowej drużyny  nagrodę otrzymali od  wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Szeszko. SKS Wigry Suwałki – to najstarszy klub sportowy w mieście, założony w 1947 roku. Po raz pierwszy w swojej ponad 68-letniej historii awansował do I ligi piłki nożnej mężczyzn, zajmując pierwsze miejsce w II lidze grupy wschodniej w sezonie 2013/2014. Na koniec ostatniego sezonu rozgrywkowego, w I lidze, klub uplasował się na 9 miejscu i był najlepszy ze wszystkich czterech beniaminków. W raporcie Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącego „Organizacji i bezpieczeństwa meczów piłki nożnej” w sezonie 2013/2014 oraz 2014/2015 uzyskał bardzo wysokie lokaty. Wielu wychowanków klubu kontynuuje z sukcesami karierę sportową. Prowadzi politykę szkoleniową dzieci i młodzieży opartą na nowatorskich doświadczeniach najlepszych europejskich klubów, współpracuje między innymi z Coerver Coaching Polska.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” „Włócznię Jaćwingów” odebrała z rąk prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza. Początki działalności Grupy Rekonstrukcji Historycznej „ Garnizon Suwałki” sięgają 2010 roku. W ciągu pięciu lat działalności zorganizowali blisko 50 inscenizacji historycznych, gier miejskich, zajęć edukacyjnych, questów, rajdów konnych i pokazów. Działalność przez nich prowadzona służy upowszechnianiu wiedzy historycznej, tradycji wojskowych Suwałk i Suwalszczyzny. Promują postawy patriotyczne wśród mieszkańców miasta i regionu. Poprzez nowatorski i profesjonalny charakter ich inscenizacji, wzrasta aktywność mieszkańców Suwałk w wydarzeniach kulturalnych i obchodach rocznicowych.

Galę „Włóczni Jaćwingów” zakończył koncert Haliny Frąckowiak, której towarzyszyła Suwalska Orkiestra Kameralna.