Po raz pierwszy wręczenie Włóczni Jaćwingów – najważniejszych dorocznych suwalskich Nagród, odbyło się nie w karnawale a w środku lata,13 sierpnia podczas Jarmarku Kamedulskiego. Uroczystość zorganizowano w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prestiżowe wyróżnienia trafiły do siedmiu osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla Suwałk w minionym roku.
Na sali wśród gości byli: b. Prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką, senator Marek Komorowski, poseł Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wiesława Burnos – członek zarządu województwa podlaskiego oraz gospodarze uroczystości Czesław Renkiewicz – prezydent Suwałk wraz z zastępcami i Zdzisław Przełomiec z radnymi. Oprawę muzyczną gali zapewnili: Alicja Węgorzewska, Olga Bończyk, Maciej Miecznikowski, Bogdan Kierejsza oraz zespól Tango Attack.
Włócznię Jaćwingów – Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk za 17 lat pracy na rzecz rozwoju siatkówki w regionie oraz w Suwałkach
a także realizację wizji profesjonalnego klubu siatkarskiego otrzymał Michał Wiśniewski. To między innymi jego działania doprowadziły Ślepsk Malow Suwałki do najwyższej klasy rozgrywkowej PlusLigi.
Alicja Roszkowska – otrzymała Włócznię Jaćwingów za wsparcie suwalskiej kultury oraz promowanie młodych talentów. Jako założycielka Fundacji ART– S.O.S. wspiera i promuje dzieci i młodzież uzdolnione artystycznie. W ciągu 8 lat działalności zrealizowała 60 koncertów muzyki klasycznej. Stworzyła też nowatorski cykl koncertów „Obiady czwartkowe” .
Firma ogólnobudowlana REM BUD otrzymała Włócznię Jaćwingów za wieloletnie zaangażowanie w rozwój i budowę suwalskich inwestycji miejskich. Ostatnie z nich to między innymi budynek Szkoły podstawowej nr 4 oraz Żłobek Miejski przy ul. T. Kościuszki 6. Nagrodę odebrał właściciel Ireneusz Butkiewicz.
Włócznię Jaćwingów w imieniu Środowiskowego Domu Samopomocy – Dom Dziennego Pobytu Stowarzyszenia „Aktywni Tak Samo”, odebrał Bogdan Sadowski za wieloletnie wsparcie osób niepełnosprawnych w Suwałkach. Jako jedyna organizacja na terenie miasta, w znaczący sposób przyczynia się do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Nagrodę Włócznia Jaćwingów za wieloletni rozwój własnego przedsiębiorstwa oraz zaangażowanie w działalność społeczną i charytatywną otrzymał Zbigniew Ślaski właściciel firmy Elektromil w Suwałkach. Wspiera on różne organizacje społeczne oraz pozarządowe a także kluby sportowe, m.in. Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki, SL SALOS czy WOŚP w Suwałkach.
W kategorii „produkt” nagrodę Włócznia Jaćwingów otrzymała suwalska firma CAL, której szefową jest Sylwia Ciszewska. CAL to ponad 30-letnia historia firmy zajmującej się produkcją stolarki drzewnej. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ponad 100 osób i jest wiodącym producentem drzwi drewnianych w Polsce.
Za wieloletnie wspieranie i rozwój suwalskiej oraz lokalnej przedsiębiorczości i gospodarki Włócznię Jaćwingów otrzymała Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, którą reprezentował prezes Andrzej Wasilewski. Funkcjonuje na zasadzie organizacji non-profit, działa na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, ożywienia gospodarki oraz przeciwdziałaniu negatywnym skutkom bezrobocia. Fundacja w 2020 roku udzieliła wsparcia finansowego małym i średnim przedsiębiorstwom na kwotę 34 mln złotych i 14 przedsiębiorstwom społecznym na kwotę
2 mln złotych. FRP w Suwałkach zajmuje się działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych.
Włócznia Jaćwingów to doroczna nagroda Prezydenta Miasta Suwałk przyznawana za wybitne zasługi dla miasta we wszystkich dziedzinach życia publicznego. Wyróżnienie jest indywidualne lub zespołowe, przyznawane osobom fizycznym, prawnym i innym podmiotom.
Od kilku lat można również zgłaszać wnioski o nagrodę dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą na terenie Suwałk, którego nagradzane produkty lub usługi są przedmiotem własnej działalności i cieszą się uznaniem konsumentów.
Kandydatów do nagród zgłaszają sami mieszkańcy, a ostatecznego wyboru dokonuje kapituła złożona z laureatów ubiegłorocznych nagród, przy akceptacji Prezydenta Miasta Suwałk. Plebiscyt jest organizowany od 2004 roku. Do 2013 roku Włócznia Jaćwingów przyznawana była w pięciu kategoriach: działanie gospodarcze, działanie społeczne, działanie kulturalne, działanie sportowe i wydarzenie specjalne. Obecnie zrezygnowano z podziału na kategorie. W latach 2004-2020 doroczną nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk Włócznia Jaćwingów otrzymało 107 osób fizycznych, prawnych i innych, w tym przyznano 3 honorowe Włócznie Jaćwingów. Wręczenie statuetek odbywa się podczas uroczystej gali.