Za nami dwudniowa piąta edycja Festiwalu Wigrosfera. Pierwszego dnia 5 lipca w Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpiła Joanna Duda, wybitna improwizatorka poruszająca się w muzyce jazzowej, współczesnej i eksperymentalnej. Towarzyszyła jej Anna Szafranowska, która pieśniami Suwalszczyzny porusza serca słuchaczy. Drugim wykonawcą był Zespół MIR. Dwaj artyści Bartosz Weber i Miłosz Pękala w nowatorski i dynamiczny sposób połączyli perkusję i elektronikę. W ich muzyce znajdziemy nawiązania zarówno do Raymonda Scotta, jak i rozbuchane aranżacje reprezentantów norweskiego jazzu i bardziej minimalistycznego podejścia sceny postrockowej z Chicago. Obaj muzycy mogą pochwalić się pokaźną dyskografią. Weber był przez lata szefem grupy Baaba, razem z Pękalą są związani z Mitch&Mitch, oraz wytwórnią Lado ABC.

Drugiego dnia Festiwalu 6 lipca na scenie przy Klasztorze Kamedułów wystąpiła trójmiejska minimalistyczna fuzja – BLED, który wprowadził widownię w emocjonalną organiczność brzmienia. Gwiazdą festiwalu był kolektyw specjalistów od muzyki dawnej – Ensemble Gamut  (Finlandia). Stworzyli oni unikalne brzmienie poprzez odważne aranżacje, łącząc elementy muzyki średniowiecznej oraz fińskiej pieśni ludowej.

Festiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi Suwalszczyzny.

Mecenasami wydarzenia są: Urząd Miejski w Suwałkach, Urząd Gminy Suwałki, STOART,  Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Organizatorami: Fundacja ART-SOS, Roshko Brothers, Stowarzyszenie Neo-Arte.

Patronat medialny nad Festiwalem objął „DwuTygodnik Suwalski”.