Spotkania wigilijne są już tradycją Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rozpoczynają się czytaniem pisma, modlitwą i życzeniami składanymi przez zaproszonych gości. Następnie zgodnie z zwyczajem wszyscy uczestnicy spotkania dzielą się opłatkiem, a na stoły trafiają pierwsze tradycyjne potrawy wigilijne. Tak było w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Suwałkach, który zorganizował wigilijne spotkanie 14 grudnia.

W uroczystej, międzypokoleniowej wigilii udział wzięło ponad 80 osób, a wśród nich: poseł Jacek Niedźwiedzki, poseł Jarosław Zieliński, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia ks. Mark Gryn i pastor Dawid Banach oraz rektor PUZ dr Marta Kapusta. Zaproszeni goście przekazali wszystkim uczestnikom życzenia świąteczno-noworoczne oraz okolicznościowe upominki.

Witając uczestników Maria Jolanta Lauryn, prezes Stowarzyszenia UTW powiedziała:

Według tradycji w wigilię Bożego Narodzenia stół przykryty jest białym obrusem, pod którym znajduje się sianko. Przy stole ustawia się też jedno dodatkowe nakrycie dla „niespodziewanego gościa”. Wigilijnym zwyczajem jest także śpiewanie kolęd oraz rozpakowywanie prezentów, które wcześniej układa się pod choinką. Podczas naszych dorocznych spotkań mamy namiastkę świąt, które są przed nami (…). Te kontakty w naszym środowisku są bardzo ważne i wręcz są podstawą naszego funkcjonowania. Zobowiązują do tego, by w nich uczestniczyć i być komuś potrzebnym. Dla samotnych seniorów wigilijny czas może być momentem, na który czekają przez cały rok – momentem radości z przebywania wśród innych oraz ciepła i nadziei.

Podczas spotkania, jego uczestnicy przypomnieli, że kiedy myślimy o świętach, wyobrażamy sobie wyjątkową atmosferę, stół przy którym obok siedzą ci, których kochamy, a wokół gwar rozmów, śmiech i dźwięki kolęd. Są jednak domy, w których panuje cisza, a pusty wigilijny stół to obraz, który boli osoby samotne. Osamotniona seniorka patrzy przez okno na ludzi idących na wigilijną wieczerzę, i do ostatniej chwili tli się w nich myśl, że ktoś odwiedzi. Tych osób jest nie mało. Trzeba o nich pamiętać i zapraszać ich np. na takie spotkania jak to.

UTW w Suwałkach działa na rzecz osób w wieku emerytalnym w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr i dziedzictwa narodowego, a także w zakresie integracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W kilkunastu sekcjach prowadzona jest m.in. nauka języków obcych, obsługa komputera, rozwijanie pasji i zainteresowań. Cykliczne wykłady pozwalają zdobywać wiedzę  na temat zdrowia, trybu życia i psychologii oraz  historii miasta i regionu. Realizowane są wyjazdy do opery i teatru oraz na wycieczki krajoznawcze, a także spotkania i wieczorki taneczne. Organizowane są również koncerty i spektakle słowno-muzyczne. Poprzez wolontariat zapewniana jest ponadto pomoc potrzebującym. UTW działalność swoją prowadzi od 24 lat.