Ponad 250 uczestników zgromadziło się w jednym miejscu i czasie by wziąć udział w Wigilii Chłopskiej. Wydarzenie zorganizowane 14 grudnia stało się największym spotkaniem opłatkowym w regionie. Wśród uczestników znaleźli się twórcy ludowi, samorządowcy i politycy, kierownicy placówek kultury oraz mieszkańcy powiatu suwalskiego.
Było czytanie pisma świętego, modlitwa i łamanie się opłatkiem. Nie zabrakło wspólnego kolędowania, gratulacji i życzeń. Była także wspólna konsumpcja wigilijnych potraw, które znalazły się na pięknie ozdobionych stołach.
31 edycja nie różniła się od poprzednich. Zgodnie z tradycją, tuż przed Bożym Narodzeniem przy wspólnym, wigilijnym stole spotykały się zespoły ludowe z poszczególnych gmin Suwalszczyzny. W bieżącym roku były to kapele i zespoły śpiewacze z: Bakałarzewa, Filipowa, Przerośli, Raczek, Rutki Tartak, Suwałk i Wiżajn.
Twórcy ludowi zaprezentowali najdawniejsze pieśni świąteczne Suwalszczyzny. Każdy z zespołów wykonał pieśń, kolędę lub pastorałkę ze swojego regionu.
Witając uczestników Starosta Suwalski Witold Kowalewski podziękował za przybycie oraz pogratulował twórcom ludowym twórczości, którą realizują od wielu lat, nierzadko nawet 40.
– Zespoły ludowe pełnią ważną rolę w dzisiejszym społeczeństwie. Kultywują tradycję i pielęgnują to co nasi przodkowie tworzyli przed laty. Za to co czynicie jesteśmy wam wdzięczni i serdecznie dziękujemy. Gratulujemy także tym którzy przyczynili się do promocji naszego regionu i osiągali sukcesy na przeglądach festiwalach ludowych, między innymi w Kazimierzu Dolnym i Bukowinie Tatrzańskie – stwierdził starosta.
Samorząd miasta Suwałki reprezentowali: zastępca Prezydenta Suwałk Roman Rynkowski i Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej.
Wigilia Chłopska jest wydarzeniem, którego celem jest gromadzenie twórców ludowych z regionu oraz staje się okazją do podziękowania za ich wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny. To także sposobność do podsumowania mijającego roku oraz planowania mniej i bardziej odległej przyszłości.