Wigilia Chłopska

Wigilia Chłopska

Po dwóch latach przerwy odbyła się Wigilia Chłopska. 17 grudnia po raz 29 spotkali się samorządowcy Starostwa Powiatowego, miasta Suwałki oraz poszczególnych gmin. Byli ponadto animatorzy kultury i osoby duchowne. Gospodarzami Wigilii był Józef Murawski i Anna Smokowska.

Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia, które od blisko trzech dekad skupia po kilkuset uczestników jest Starosta Powiatowy. Spotkanie wigilijne wypełnione jest pięknymi elementami ludowego obrządku, który wypełniony jest modlitwą i święceniem opłatków, wspólnym śpiewaniem kolęd, składaniem życzeń, wieczerzą oraz samodzielnymi występami zespołów reprezentujących poszczególne gminy.

Przed publicznością wystąpiły zespoły: Bakałarz i Zajączkowiaki z Zajaczkowa w gminie Bakałarzewo, Rospuda oraz Onegdaj z Filipowa, Znaroku i Przeroślaki z Przerośli, Zorniczeńka z Wysokiego i Raczkowiacy z Raczek, Szeszupa i Szeszupiaki z Rutki Tartak, Wigranie ze Starego Folwarku w Gminie Suwałki, Pogranicze z Szypliszk, Jezioranki i Szuwarki z Wiżajn oraz Uwrocie i Ancyjas z Suwałk. Ponadto indywidualnie wystąpiła Ewa Kuprewicz z Żywej Wody w gminie Jeleniewo.

Życzenia świąteczno-noworoczne składali: poseł Jarosław Zieliński, Starosta Suwalski Witold Kowalewski, prezydent miasta Suwałki Czesław Renkiewicz, wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, który wręczył „Gwiazdę Betlejemską” Helenie Napierała, doświadczonej i wyjątkowo zasłużonej uczestniczce Wigilii Chłopskiej ze Starego Folwarku.

Top