Wieruszowy Dom Obrazów

Wieruszowy Dom Obrazów

Prawie 30 obrazów autorstwa Janiny Wierusz-Kowalskiej, spokrewnionej z urodzonym w Suwałkach słynnym monachijskim malarzem zaprezentowanych zostało podczas wernisażu wystawy „Dom Obrazów” w Muzeum Okręgowym w sobotę 2 lipca. Uczestnikom wystawy udostępniono wielkopowierzchniowe obrazy pochodzące z prywatnej kolekcji oraz przygotowane specjalnie na suwalską uroczystość. Pomysł na jej organizację pojawił się wcześniej, kiedy obchodzony był w mieście rok Wierusza. Jak określiła kustosz suwalskiego Muzeum Eliza Ptaszyńska, treść dzieł Janiny Wierusz-Kowalskiej trudno jest jednoznacznie sklasyfikować:

 – To sztuka zdyscyplinowana, emocjonalna i przemyślana, a obrazy maja wielką siłę oddziaływania. Cieszę się, że udało się nam zgromadzić i pokazać te prace.

Podobną opinię wyrażała też Kama Zboralska, kustosz wystawy i krytyk sztuki, zaznaczając, że w twórczości Janiny Wierusz-Kowalskiej dominuje natura, pełna spójności i harmonia. Artystka podziwia i utrwala to co w przyrodzie jest niezmienne, a odbiorcom umyka, a więc m.in. proporcja i symetryczność:

Janina Wierusz-Kowalska w malarstwie odnajduje potencjał do eksperymentowania i szukania nowych dróg dla ukazania własnych refleksji – dodała K. Zboralska.

Autorce wystawy podziękowali przedstawicieli suwalskiego samorządu: Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej przekazując egzemplarz Suwalskiego Słownika Biograficznego, w którym obszernie opisana jest sylwetka najwybitniejszego z rodu Wieruszów. Dziękując za możliwość wystawienia swoich prac, ich autorka powiedziała:

 – Najlepszym wydarzeniem dla obrazów jest wystawa, gdzie staja się one rodziną, bratem i siostrą, tworząc wraz z ich autorem pewną całość, wspólnotę. Nie ma znaczenia czas powstania dzieł, zawsze zawiera się w nich część życia malarza. Zgromadzone tu obrazy nie były dotąd wystawiane (…). Jestem częścią wielkiego rodu Wieruszów-Kowalskich, ale treść moich obrazów nie nawiązuje do twórczości Alfreda Wiersz-Kowalskiego, który tworzył sto lat przed moim urodzeniem.

Janina Wierusz-Kowalska jest znaną malarką polską, której twórczość utrzymana jest w stylistyce abstrakcji geometrycznej. Nazwisko artystki kojarzone jest ze sztuką XIX wiecznego monachijczyka – urodzonego w Suwałkach Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Wystawa w suwalskim Muzeum potrwa do 11.09.2022 r.

Top