Jubileuszowy koncert MAZOWSZA w suwalskiej Arenie miał miejsce z udziałem licznie zgromadzonej publiczności, która z owacjami przyjęła licznie przybyły 145 osobowy skład jednego z najpopularniejszych w kraju i na świecie zespołów folklorystycznych.

W składzie ekipy, która w niedzielę 10 marca po 4 latach ponownie zawitała do Suwałk, znaleźli się soliści, chór oraz orkiestra i balet. Miasto Suwałki znalazło się tym samym na jubileuszowej trasie 75-lecia powstania zespołu. Jubileuszowy koncert stanowił przegląd najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych tańców i pieśni ludowych, pełen pięknej muzyki Tadeusza Sygietyńskiego, twórcy „Mazowsza”, w ramach sztandarowego programu „Kalejdoskop barw Polski.”

Ponad 2,5 godzinny spektakl był prawdziwą ucztą dla miłośników folkloru z różnych regionów Polski i stanowił przekrój polskiej tradycji muzycznej. Można było posłuchać utworów oraz zobaczyć tańce z obszaru Kaszub, Kujaw, Zielonej Góry, Mazowsza, Lubelszczyzny oraz gór i Śląska. Widowisko miało więc wymiar nie tylko muzyczny, ale także wizualny, a wszystko dzięki unikalnym układom tanecznym, radosnym ludowym przyśpiewkom i poruszającym pieśniom. Całości dopełniają piękne, barwne kostiumy oraz mistrzowska gra orkiestry pod batutą Maestro Jacka Bonieckiego.

Warto przypomnieć, że Mazowsze przyjeżdża do Suwałk co kilka lat, znajdując tu zawsze liczne grono miłośników. Są nimi sympatycy kultury ludowej, wychowani także na dorobku Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, który podziwiany i oklaskiwany jest od momentu swojego powstania w 1952 roku. Dzięki tak olbrzymiemu stażowi muzycznemu, Suwalszczyzna należy po Mazowszu do najdłużej funkcjonujących zespołów folklorystycznych w kraju, będąc nawet starszym od ZPiT „Śląsk”. Najbliższy koncert Suwalszczyzny, ze specjalnie przygotowanym wiosennym repertuarem, będzie miał miejsce w Suwalskim Ośrodku Kultury 15 marca o godz. 18:00.

Fot. Bayer Media