Parafia świętego Kazimierza Królewicza w Suwałkach w tym roku obchodzić będzie jubileusz 30-lecia funkcjonowania. Pomysł utworzenia nowej parafii w Suwałkach na Osiedlu Północ pojawił się w roku 1991, kiedy miasto należało jeszcze do diecezji łomżyńskiej. Ale była erygowana już w przez ordynariusza ełckiego bp Wojciecha Ziembę. Stało się to 29 czerwca 1992 r. W latach 2006-2011 parafia budowała nową świątynię. Jej budowniczym, a jednocześnie pierwszym proboszczem parafii był ks. prał. Lech Łuba, który pełnił tę funkcję do czasu przejścia na emeryturę w 2020 r. Od 15 lipca 2020 posługę proboszcza pełni ks. kan. Czesław Król, który przez 11 lat kierował parafią pod wezwaniem św. Leona i św. Bonifacego w Gołdapi. W przededniu Wielkanocy o suwalskiej Parafii Rzymskokatolickiej św. Kazimierza Królewicza rozmawiamy z jej proboszczem ks. kan. Czesławem Królem.
– Parafia Kazimierza Królewicza w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia.
– Jest to sposobność do wyrażenia wdzięczności tym, którzy to wielkie dzieło wznosili. Podziękowania należą się budowniczemu, ks. prałatowi Lechowi Łubie, za jego trud, wyrzeczenia i determinację. Ale sam nie dokonałby tego. To wielka rzesza parafian i ofiarodawców w tym dziele uczestniczyła. To dzięki tym ludziom dziś możemy się w tej pięknej świątyni modlić i sprawować nabożeństwa. Jesteśmy spadkobiercami, a naszym zadaniem i powinnością jest dbać o dobro nam powierzone i tworzyć dobry klimat do funkcjonowania parafii.
– Czy parafia powróci do tradycji organizacji Akcji „Krzyś”? Jakie są jeszcze inne plany parafii?
– Rozpocząłem pracę duszpasterską w Suwałkach w czasie trwającej ostrej pandemii. Wszelkie inicjatywy zostały ograniczone. Akcja „Krzyś” odbywała się w okrojonej formie. Sprowadzała się tylko do poświęcenia pojazdów. Jeżeli warunki pozwolą w tym roku pragnę wrócić do pierwotnej formy organizacji tej akcji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, podobnie jak „Kaziuki”. Będzie to omawiane z zainteresowanymi stronami. W tym czasie realizujemy także inne szczególne zadanie. Parafia zakupiła 30-głosowe organy piszczałkowe w Holandii. Obecnie przechodzą renowację w pracowni organomistrzowskiej pod Poznaniem. Finalizacja inwestycji uzależniona jest od możliwości finansowych. Wierni parafii ofiarnie wspierają to dzieło. To jednak nie wystarcza, by pokryć całość zadania. Zwracamy się z prośbą do ludzi dobrej woli o pomoc finansową, by zakończyć prace renowacyjne.
Ostatnia przed pandemią akcja Krzyś odbyła się
w lipcu 2019 r. pod hasłem „Nie zabijaj – bądź trzeźwy”
– Wróćmy do tej najbliższej przyszłości. Przed nami Wielkanoc.
– Święte Triduum Paschalne rozpocznie się mszą św. Krzyżma w Katedrze Ełckiej. Tam udamy się wraz ze Służbą Liturgiczną, aby z całym prezbiterium pod przewodnictwem pasterza diecezji celebrować świętą liturgię. Te dni wyrażają wielkie tajemnice wiary: ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana. W parafii odbywać się będzie każdego dnia liturgia odpowiadająca tym wydarzeniom. Obchody Triduum zakończą się Mszą św. rezurekcyjną sprawowaną w Niedzielę zmartwychwstania o szóstej rano. Msza św. będzie poprzedzona procesją wokół kościoła.
– Wcześniej w Wielką Sobotę niesiemy do poświęcenia produkty spożywcze, które trafią na wielkanocny stół. Co powinno znaleźć się w święconce?
– W Wielką Sobotę pielęgnowana jest tradycja, że święci się pokarmy przygotowywane na stół wielkanocny. W koszyczku powinny znaleźć się te produkty, które są znakiem nowego życia. Przede wszystkim chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym zostały nakarmione rzesze na pustkowiu i który został przemieniony podczas Ostatniej Wieczerzy w Ciało Chrystusa. Ponadto mięso, wędliny i wszelkie pokarmy na pamiątkę baranka paschalnego, oraz jajka jako znak nowego życia. Poza tym przynoszone są produkty w zależności od regionu i panujących zwyczajów.
– Jakie jest przesłanie Świąt Wielkanocnych dla nas wszystkich?
– Wielkanoc ma uświadomić nam, że Pan Jezus, Syn Boży Zmartwychwstał, że żyje, że śmierć nie ma nad Nim już władzy. Z Wielkanocy płynie dla nas nadzieja życia wiecznego. Święta Wielkiej Nocy to czas otuchy i radości. Czas odradzania się wiary, nadziei i miłości. Życzę, aby w tym duchu zostały przeżyte w gronie i bliskości rodziny. Niech Chrystus Zmartwychwstały wszystkich obdarza pokojem i obfitością swoich darów.
– Dziękujemy za rozmowę.
W tym roku jubileusz 30-lecia obchodzą też inne suwalskie parafie rzymskokatolickie: Bożego Ciała (Franciszkanie), Błogosławionej Anieli Salawy, Chrystusa Króla i Świętego Brata Alberta Chmielowskiego.
Zdjęcie wyróżniające: Wyświęcenie nowego kościoła Kazimierza Królewicza odbyło się 18 maja 2011 r.