Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż do Galerii Sztuki Stara Łaźnia Piotra Rogalińskiego „Nie-zabawki. Człowiek-nie zabawka”. Nie-zabawki to rzeźby, instalacje i artefakty wykonane z drewna w uproszczony sposób. Często wykonane są ze starego, już niepotrzebnego materiału: Starych belek, kutych elementów, fragmentów narzędzi rolniczych itp. Swą formą i surowością przypominają archaiczne przedmioty.

12.04.2024, godzina 18.00
Galeria Sztuki Stara Łaźnia, ul. Andrzeja Wajdy 3
wstęp wolny

Inspiracją do ich powstania stały się zabawki, jakimi dawniej bawiły się dzieci, a które naśladowały życie dorosłych.

Chciałbym, aby w tej formie zabawek poruszać istotne sprawy dorosłych: trud życia codziennego, jego intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć. Nie zabawki to intymna opowieść, to zbiór pytań, na które nie znajduję odpowiedzi.

Człowiek nie-zabawka

Nie-zabawki kontrastują ze współczesnym światem pełnym koloru i szybkiego obrazu.

W konsumpcyjnym, nierealnym, bajkowym świecie kreowanym przez producentów, człowiek traktowany jest przedmiotowo, jest klientem, a w wielu przypadkach produktem. W nie-zabawkach zawarta jest niezgoda na takie traktowanie człowieka, jego ciała i sfery duchowej.

PIOTR ROGALIŃSKI

Od trzydziestu lat zajmuje się działaniami na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. W oparciu o dawne wzory wykonuje dekoracje i scenografie do koncertów i spektakli. Specjalizuje się w wykonywaniu rzeźb-zabawek, oraz postaci kolędniczych, które wykorzystuje jako rekwizyty w pracy teatralnej.

Jako aktor współtworzył przedstawienia w Teatrze Studio Czyczkowy i Teatrze Węgajty. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. Przygotowuje audycje dla dzieci o tematyce nawiązującej do kultury ludowej. Od kilku lat gra w kapelach prezentujących muzykę tradycyjną.

Jest autorem wielu aranżacji plastycznych do wystaw historycznych i koncertów, między innymi aranżacji Muzeum Poznańskiego Czerwca w Poznaniu.

Od 2016 r. realizuje projekt „Nie-zabawki.”

Ważniejsze wystawy: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Teatr Węgajty, Muzeum Nowoczesności w Olsztynie.

WIĘCEJ INFORMACJI>>> http://nie-zabawki.pl/niezabawki.html