W Suwałkach startuje Onko Tour 2017

W Suwałkach startuje Onko Tour 2017

Pięć osób, którym udało się wygrać z rakiem, wraz z przyjaciółmi podejmie się nie lada wyzwania. To będzie ich osobisty triathlon. Tegoroczny Onko Tour to cztery żywioły – ziemia, woda, powietrze i ogień. Wszystko będzie miało swój początek w Suwałkach w poniedziałek – 7 sierpnia o godz. 10.00 na Placu im. Marii Konopnickiej. Poniedziałkowy start Onko Tour poprzedzą wydarzenia weekendowe.

W tym roku minęło 10 lat od rozpoczęcia projektu „Za każdą chemię jeden szczyt”. Projektu, który stał się bazą do powstania Fundacji „Pokonaj raka”. Od 10 lat nieprzerwanie inspiruje ona zdrowych, chorych i wszystkich potrzebujących inspiracji. Daje wiarę i nadzieję poprzez setki przykładów, że z rakiem można wygrać i wrócić do życia pełnego pasji i marzeń. Każdy, kto zwalczył w sobie pesymizm, coś na ten temat wie. Podopieczni Fundacji przez siedem lat wzięli udział w prawie 30 aktywnościach. Zdobyli m.in. Mont Blanc, Kilimandżaro, Elbrus, Triglav i Rysy. W 2016 roku wraz z Czesławem Langiem rozpoczęli rowerowy Oko Tour, prowadzący trasą Green Velo. W tym roku Mistrz patronuje wyprawie.

W ciągu ośmiu dni Katarzyna (35), Iza (44), Małgorzata (49), Bogumiła (52) i Dorota (38) przejadą rowerem ok. 400 km na trasie stanowiącej część popularnego szlaku Green Velo. Wyprawa odbędzie się od 4 do 11 sierpnia. Uczestnicy będą mieli do pokonania pięć etapów. Onko Tour rozpocznie się w Suwałkach, bo tu w zeszłym roku rowerzyści ukończyli swój I Onko Tour 2016. Następnie zawodnicy pojadą do Augustowa, dalej czekać będą: Goniądz, Tykocin oraz Zarzeczany. Sam udział Onkotwardzieli w różnego rodzaju aktywnościach jest świadectwem zdrowego trybu życia oraz doceniania ważkich chwil w życiu. Na trasie nie zabraknie także pomysłodawczyni projektu – Katarzyny Gulczyńskiej.

Aby znacząco podnieść szansę wyleczenia, chorzy muszą podjąć walkę zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Wiara i chęć wygrania z nowotworem są równie ważnym elementem terapii jak chirurgia, radioterapia czy chemioterapia. Dlatego istotne jest pokazywanie pozytywnych przykładów, że jest to możliwe. Chory nie może czuć się samotnie w swoich zmaganiach – uważa Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”.

Tegoroczny Onko Tour rozpocznie się w Suwałkach. W tym roku jego organizatorzy stawiają na wypoczynek. Pragną delektować się pięknem Suwalszczyzny i Podlasia. Wraz z mieszkańcami Suwałk chcą objechać dookoła jezioro Wigry. Następny dzień poświęcą przygodzie na spływie rzeką Marychą. To będzie akt poparcia w boju o legalizację leczniczej marihuany.

Po dwóch pierwszych etapach Onkotwardziele dotrą do Goniądza nad Biebrzą. Tu odbędzie się I Lot Balonem. Podopieczni Fundacji „Pokonaj raka” mają już za sobą skoki ze spadochronem czy długie trasy samolotem, ale lot balonem odbędzie się po raz pierwszy.

W życiu bardzo ważne jest to, by mieć pasje, nie ulegać przeciwnościom losu. Często wraz z chorobą występuje niepełnosprawność. Ale ona wcale nie oznacza końca marzeń. Największe ograniczenia powstają w naszych głowach. Tyle, że ograniczenia to iluzja.

Onko Tour stanowi część projektu „Szczyty życia” realizowanego przez Fundację „Pokonaj raka”, który poprzez aktywność sportową ma pokazać, że choroba nie jest wyrokiem i że mimo niedomagań, wciąż można żyć pełnią życia.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego udziału w wyprawie, na dowolnie wybranym odcinku.

Kalendarz wyprawy:

4 sierpnia – zjazd do Suwałk
5 sierpnia – Tour de Wigry – start godz. 12.00, Plac im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
6 sierpnia – I spływ kajakami Onkotwardzieli rzeką Marychą – szczegóły www.kajaki-suwalszczyzna.pl

7 sierpnia – start II Onko Tour, etap Suwałki – Augustów – start godz. 10.00, Plac im. Marii Konopnickiej
8 sierpnia – etap Augustów – Goniądz
9 sierpnia – etap Goniądz – Tykocin
10 sierpnia – etap Tykocin – Zarzeczany
11 sierpnia – zakończenie II Onko Tour 2017 z Marychą w tle

Trasa:

Dzień 1:
https://www.strava.com/routes/9942068
Dzień 2
https://www.strava.com/routes/9942099
Dzień 3
https://www.strava.com/routes/9942137
Dzień 4
https://www.strava.com/routes/9942213

ONKOTWARDZIELE

UCZESTNICY ONKO TOUR 2017

Kasia Kachniarz, lat 35, Włodawa

W 2013 roku wyczuła u siebie guz w piersi. Po szeregu badań okazało się, że to nowotwór w prawej, jak i w lewej piersi oraz, że ma zmianę w pucach. Przeszła 6 cykli chemii czerwonej. W lutym 2014 usunięto jej górną część prawego płuca, a w kwietniu przeszła podwójną mastektomię. Dwa lata temu w ciągu 7 dni pokonała dystans 700 km. Pielgrzymka rowerowa z Włodawy do Częstochowy to był dla niej wielki wysiłek, ale dała radę. Ma dla kogo – jest mamą trzech wspaniałych dziewczyn. Rok temu ukończyła I Onko Tour z Elbląga do Suwałk.

Iza Kolka, lat 44, Poznań

Diagnozę usłyszała w czerwcu 2014 roku i już w lipcu przeszła mastektomię. Ma dużo szczęścia, bo jest leczona „tylko” hormonalnie, nie przechodziła uciążliwej chemii i radioterapii. Choroba przewartościowała jej priorytety, bardziej zależy jej na relacjach i robieniu tego, co naprawdę chce. Tak jakby zaczynała od nowa. Zajmuje się scenografią, grafiką, współpracuje z teatrem jako scenograf teatralny. Jest mamą dwójki dzieci, które wychowuje samotnie.
Z Fundacją PR brała udział:
– w kursie wspinaczkowym, w Sokolikach
– Zimowym wejściu na Śnieżkę
– Korsyka Expedition 2015, z wejściem na Monte Cinto
– I Onko Tour 2016
– Otwórz spadochron życia

Małgorzata Pelowska, lat 49, Poznań

Kiedy w 2011 roku miała problemy osobiste, schudła 20 kg, wówczas wyczuła guzek. Badania wykazały, że to zmiana łagodna. Była pod kontrolą. Cztery lata później pojawił się nowy guzek. Chirurg zlecił, aby go usunąć. Uparła się wtedy, aby pozbyć się obu zmian. Po badaniu histopatologicznym okazało się, że pierwszy guzek miał charakter złośliwy, a ten nowy – łagodny. Po 2 tygodniach przeszła drugą operację całkowitej mastektomii. Po miesiącu wróciła do pracy. Pokonała chorobę.
Z Fundacją PR brała udział w:
– I Onko Tour 2016
– Otwórz spadochron życia

Bogusia Pstrągowska, lat 52, Borki Wielkie

Zachorowała w 2007 roku na raka piersi. Kolejne 9 lat minęło pod znakiem operacji, chemioterapii, naświetleń….. Dzisiaj jest aktywna fizycznie i społecznie. Kocha życie, spełnia swoje marzenia. O chorobie nie myśli i nie mówi. Uważa, że operacja, chemia jej nie zabiły, a bardzo wzmocniły. Choroba dała jej kopa i teraz korzysta z życia, ile może. W 2014 roku pojechała na rowerze do Zakopanego, 5 dni – 674 km. Spełniła marzenie….Poza tym pełni funkcję sołtysa. Rok temu ukończyła I Onko Tour 2016 z Elbląga do Suwałk.

Dorota Sobczak, lat 38, Klucze

W listopadzie 2014 roku stwierdzono u niej raka piersi. Jest po 6 chemiach, amputacji obu piersi i jajników (mutacja genu BRCA1). Wkrótce czekają ją dwie operacje. Jest mamą 3-letniej Zuzi i 8-letniego Stasia. Nie ma tak dużego doświadczenia na rowerze jak inne osoby biorące udział w II Onko Tour. Bardziej lubi biegać. Przebiegła w swoim życiu kilka tysięcy km w tym dwa maratony i kilka półmaratonów.

Pozostali uczestnicy:

Katarzyna Gulczyńska

Pomysłodawczyni wypraw małych i dużych jako symbolu walki z chorobą nowotworową. W ciągu zaledwie 22 m-cy wzięła udział w 8 wyprawach na szczyty z pełnej Korony Ziemi, realizując projekt wsparcia dla bliskiej osoby, „Za każdą chemię – jeden szczyt”. Jako pierwsza Polka przeszła najtrudniejszą dżunglę na świecie w Górach Sudirman. Za swą kreatywność i oddanie dla osób doświadczających raka otrzymała wyróżnienie w konkursie Bizneswoman Roku 2015 w kategorii – Działalność na rzecz Kobiet. Twórczyni Fundacji „Pokonaj raka”, pełni rolę prezesa tej organizacji.

Paweł Grzyb

25-letni chłopak pasjonujący się światem rowerów. W wieku 18 lat przejechał trasę Suwałki – Chełm w 5 dni. Za sobą ma ok.60 startów w maratonach kolarstwa górskiego, w tym ponad 30 razy na podium. Rower uważa za świetny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz podróżowanie. Sport pozwala mierzyć się ze swoimi słabościami jednocześnie szlifując charakter. Jeżdżąc 9 rok po Suwalszczyźnie ciągle odkrywa coś nowego, pięknego, a zarazem z nutą historii. Od tego roku prowadzi fanpage Rowerowa Suwalszczyzna starając się pokazać piękno tej krainy z perspektywy 2 kółek. Paweł Grzyb, w tym roku będzie pełnił rolę Komandora w II Onko Tour 2017 z Marychą w tle.

Top