W Zespole Szkół nr 10 w Suwałkach zainaugurowano działalność Akademii Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego, do której przystąpiły szkoły podstawowe nr 6, 9 i 10 z Suwałk oraz nr 3 z Gołdapi.

Akademia Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego w Suwałkach to kolejny krok w budowaniu solidnych fundamentów siatkówki w naszym mieście, na co w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę Halina Walendzewicz, dyrektor Zespołu Szkół 10 w Suwałkach „budujemy przyszłość sportu w Polsce”.

Suwalska Akademia SOS jest jedną z trzech w województwie podlaskim i jedną ze 144, które zaplanowano w całym kraju. W inauguracji wzięli udział, miedzy innymi, przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz  Miasta Suwałk.

Pomysł tworzenia Akademii SOSów jest podyktowany tym, aby zainspirować młodzież szkół podstawowych do aktywności fizycznej oraz popularyzować grę w siatkówkę już od najmłodszych lat – mówił prezes PZPS Paweł Papke podczas uroczystości.

Mam nadzieję, że chłopcy, którzy trafili do Akademii SOS będą być może w przyszłości zapleczem dla naszej suwalskiej I ligowej drużyny MKS Ślepsk Suwałki. Może któryś z nich będzie grał w reprezentacji naszego kraju – stwierdził w trakcie swego przemówienia Łukasz Kurzyna, Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 10 w Suwałkach będący zawodnikami Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego i Akademii SOS są jednocześnie członkami Suwalskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Siatkówki. Klub prowadzi szkolenie młodzieży od 1995 roku i w bieżącym roku obchodzi 20 lecie. W klubie trenuje 86 zawodników w 6 rocznikach pod okiem trenerów Bartosza Jasińskiego, Artura Łabacza i Kamila Skrzypkowskiego, który został wybrany Ambasadorem Akademii SOS. Wspierać go będzie m.in. drugi z siatkarzy Ślepska Łukasz Rudzewicz. Im oraz prezesowi SOS Stefanowi Dojnikowskiemu obecny na uroczystości prezes PZPS Paweł Papke wręczył srebrne Odznaki Honorowe PZPS. Złotą odebrał Leszek Lewoc, prezes Podlaskiej Federacji Sportu. „Medalami Okolicznościowymi 80-lecia PZPS za zasługi dla rozwoju siatkówki w Polsce” odznaczonych zostało dziesięć osób: byli siatkarze suwalskich Wigier, nauczyciele wychowania fizycznego, dziennikarze, w tym Wojciech Drażba, Andrzej Łukowski oraz Tadeusz Moćkun.

Młodzi siatkarze biorą udział w rozgrywkach w trzech kategoriach: w mini siatkówce oraz w kategorii młodzika i kadeta.

 

zdjęcia: Dwutygodnik Suwalski