139 suwalskich sześciolatków nie pójdzie do szkoły podstawowej. Odroczono im obowiązek szkolny na podstawie orzeczenia Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Oznacza to, że ok. 18% suwalskich sześciolatków pozostanie w przedszkolach bądź w oddziałach przedszkolnych. W roku szkolnym 2015/2016 w suwalskich szkołach podstawowych w klasach pierwszych uczyć się będzie 1 047 uczniów, w tym 641 sześciolatków.

Przypomnijmy, że od 1 września wszystkie sześciolatki powinny pójść do klasy pierwszej szkoły podstawowej, ale prawo dopuszcza odroczenie tego obowiązku.

Pierwszoklasiści, w tym sześciolatki mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w suwalskich szkołach. Dotąd w Suwałkach był realizowany program „Mam 6 lat. Idę do szkoły”, który będzie kontynuowany pod nazwą „A ja lubię chodzić do szkoły”. Dodatkowo zostaną zorganizowane dla nich m.in. zajęcia logopedyczne, szachowe i gimnastyka korekcyjna. Ponadto pierwszoklasiści, podobnie jak ich koledzy z klas drugich, z szkół podstawowych numer: 2,4,5,6,7 i 10 będą uczestniczyć w rządowym programie Mały Mistrz poprawiającym sprawność fizyczną. Dobra wiadomość dla rodziców pierwszoklasistów oraz uczniów klas drugich szkół podstawowych oraz klas pierwszych gimnazjów. Ich dzieci otrzymają bezpłatne podręczniki.