Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, w związku z okresem letnim sprzyjającym biwakowaniu i wyjazdom terenowym na łono przyrody, zwraca szczególną uwagę na niebezpieczną roślinę o nazwie Barszcz Sosnowskiego. Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach.
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.
„W przypadku wykrycia i stwierdzenia obecności rośliny, proszę o jej zwalczanie. Jednocześnie w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców należy informować społeczeństwo o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą kontakt z rośliną” – informuje Daniel Szutko, zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin Barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania. O zakresie i metodzie zwalczania tej rośliny decyduje posiadacz działki, na której występuje ognisko