Setka dzieci zainaugurowała 3 października rok akademicki Uniwersytetu Dziecięcego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Stremowani, ale sprawnie wyrecytowali przysięgę studencką. Dostali indeksy i legitymacje.

To drugi rok funkcjonowania w Suwałkach tego uniwersytetu dla maluchów. W ubiegłym roku na liście było 80 dzieciaków. Uniwersytet Dziecięcy ma zachęcać uczniów szkół podstawowych do poznawania świata, ale również pomóc im w uzyskaniu odpowiedzi na pytania nurtujące najmłodszych.

– Do udziału zapraszaliśmy dzieci w wieku 6-10 lat. Liczba chętnych przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – komentuje Anna Poźniak, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.

Maluchy na uczelni uczą się w systemie zaocznym, co dwa tygodnie w sobotę. Prowadzą je prawdziwi profesorowie, czy asystenci PWSZ. Czasami zapraszani są eksperci w danych dziedzinach z kraju, albo naukowcy z najbardziej renomowanych ośrodków w Polsce.  Program nauczania, ale też sposób prowadzenia zajęć dostosowanych jest do wieku dzieci. Maluchy uczą się m.in.: astronomii, biologii, matematyki, fizyki, chemii, ekonomii, psychologii, prawa i wielu innych. Mają także zajęcia sportowe i zaliczenia egzaminów, jak na prawdziwych studiach.

– Naszym celem jest pobudzenie ciekawości dzieci i rozbudzanie ich zainteresowań. Taka nauka to nie tylko zabawa, ale też możliwość wartościowego spędzenia czasu – dodaje kanclerz uczelni.

PWSZ w Suwałkach powstała w 2005 r. Dziś to największa publiczna uczelnia w Suwałkach i jedna z najlepszych tego typu w kraju (wg. rankingu PWSZ Perspektywy 2014 na 29 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, suwalska zajęła 7 miejsce). Kształci blisko 2 tys. studentów na kierunkach tj.: ratownictwo medyczne, zarządzanie i inżynieria produkcji, finanse i rachunkowość, rolnictwo, budownictwo, ekonomia, transport, pedagogika.

źródło: strona internetowa PWSZ w Suwałkach