Ukraińska Wielkanoc w Suwałkach

Ukraińska Wielkanoc w Suwałkach

Dokładnie tydzień po Wielkanocy katolików, zmartwychwstanie Chrystusa świętują wyznawcy prawosławia.  W Suwałkach to około 1000 ukraińskich uchodźców. Z częścią z nich spotkał się w niedzielę (24 kwietnia) Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk by złożyć im życzenia. Przekazał również symboliczne prezenty, które kojarzą się z tradycjami wielkanocnymi na Ukrainie.

– Chciałbym Państwu życzyć spokoju i wytchnienia. Mam nadzieję, że czujecie się w Suwałkach dobrze, a Wielkanoc pozwoli Wam na chwilę zapomnieć o trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliście z powodu wojny. Możecie liczyć na pomoc Suwalczan i naszego samorządu – mówił podczas dzisiejszych spotkań Prezydent Suwałk.

Święta wielkanocne obchodzone przez wyznawców prawosławia są bardzo podobne do tych w kościele katolickim. W Wielką Sobotę, prawosławni, podobnie jak katolicy, udają się do świątyń w celu poświęcenia pokarmów. W ich koszyczkach znajdziemy tak jak u nas jaja i mięso, ale również słodkie bułki drożdżowe, sery, biały chleb pszenny (koniecznie pieczony na zakwasie). Ukraińcy święcą wówczas również paschę, czyli charakterystyczny przysmak o nietypowym kształcie robiony z twarogu, mleka, śmietany lub masła, do którego dodaje się żółtka, cukier, wanilię, a czasem również bakalie. Dodatkowo popularnym zwyczajem jest zabieranie do cerkwi niewielkiej świeczki.

Top