Chleb w naszym kraju jest nie tylko codziennym produktem spożywczym, ale także ważnym symbolem kulturowym. Aktualnie jest kilkaset jego gatunków, w tym: żytni, pszenny, orkiszowy, wieloziarnisty, z dodatkami owocowymi, ale także okrągły lub podłużny, na zakwasie bądź z dodatkiem drożdży. Chleb niejedną ma formę i doczekał się nawet swojego święta, przypadającego 16 października. Z historycznych przekazów wiemy, że najstarszy wypiek piekarniczy pochodzi sprzed ponad 6 tysięcy lat – wynikło z wypowiedzi dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Jolanty Nikścin oraz z materiałów zaprezentowanych podczas dorocznych obchodów Światowego Dnia Chleba obchodzonego 18 października.

Jak mówiła i śpiewała w swym programie artystycznym młodzież szkolna: chleb znany m.in. w kulturze kreteńskiej i po dziś dzień otaczany jest szacunkiem. Grecy i Egipcjanie wypiekali już placki chlebowe na zakwasie, który przyspieszał fermentację. Dzięki temu chleb, który miał formę płaskiego placka stawał się pulchny i zyskiwał na smaku. Ciasto sporządzano z nasion dziko rosnących traw i zbóż, zanim pojawiła się pszenica. Na ziemiach polskich już w X wieku znano pieczywo w formie podpłomyków, a jeszcze w ubiegłym stuleciu na wsiach i w mniejszych miastach chleb wypiekano w domach. Podstawowymi składnikami chleba nieodmiennie są mąka, woda, sól oraz drożdże lub zakwas. Istotne są jednak właściwe proporcje, a wypiek chleba zawsze wymaga doświadczenia i jest dość czasochłonny.

Na potrzeby Święta Chleba uczniowie Zespołu CKR samodzielnie wypiekli pieczywo w swoich domach, które następnie dostarczyli na wystawę fotograficzną „Chleb w naturze” oraz do konsumpcji, która pozwoliła wyłonić najlepszy produkt. Oceny dokonywali goście uroczystości: poseł Jarosław Zieliński, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku Jadwiga Zabielska, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz, dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli Lidia Kłoczko oraz zastępca dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Suwałkach Barbara Możejewska-Warejko. Uczestniczyli ponadto przedstawiciele suwalskich piekarni i ciastkarni z miasta i regionu, którzy wsparli organizację przedsięwzięcia: Cymes, Janza, Kłos, Mąka i Woda, Merk, Sugar, Jasia, Fit Cake i Kajzerka Bakałarzewo oraz Spółdzielnia „Rospuda” w Filipowie.

Podczas spotkania młodzież miała także okazję spróbować sił w konkursie kulinarnym „Potrawa szefa kuchni z wykorzystaniem chleba” pod nadzorem i wsparciem szafa kuchni restauracji Tatarak w Hotelu Loft Bogdana Mroza.