Uczennice I LO w Sejmiku Dzieci i Młodzieży

Uczennice I LO w Sejmiku Dzieci i Młodzieży

Posłanki do Sejmu Dzieci i Młodzieży zwyciężyły w województwie z drugą punktacją w Polsce

Zakończyły się eliminacje do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach Aleksandra Chodkiewicz i Maja Kałęka zajęły w nich pierwsze miejsce w województwie podlaskim, znajdując się w bardzo nielicznej grupie szkół z drugą punktacją w Polsce.

1 czerwca wezmą udział w posiedzeniu młodzieżowego sejmu i jako jedyne z województwa zostały wyróżnione zaproszeniem do uczestnictwa w seminarium w Sulejówku 14 maja oraz w obradach komisji sejmowej w gmachu sejmu  i w obradach związanych z tematem przewodnim tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranej bohaterki lub bohatera.”

Ola i Maja opracowały i rozpropagowały postać Antoniny Krynickiej, bohaterskiego żołnierza Związku Armii Zbrojnej i Armii Krajowej, zesłanej potem na 10 lat do sowieckich obozów na Syberii. Zebrały też materiały dotyczące jej męża Wacława i syna Ryszarda, którzy oddali za Polskę życie, walcząc w ZWZ i AK. Wystąpiły z wnioskiem do Rady Miejskiej w Suwałkach o nadanie jednej z ulic imienia Rodziny Krynickich. Wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej.

Uczennice przygotowywały się pod opieką prof. Marka Urbanowicza, który był opiekunem już 24 posłów do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Źródło: I LO w Suwałkach

Top