Uczcili tragiczne rocznice

Uczcili tragiczne rocznice

W tym roku mija 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej i 12 rocznica katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński  z małżonką oraz 94 osób, które leciały na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W rocznice tych tragicznych wydarzeń prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wraz ze swoimi zastępcami Łukaszem Kurzyną i Romanem Rynkowskim oraz  przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec złożyli kwiaty  przy symbolicznym miejscu upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej na suwalskim cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej.

Uchwałę o budowie pomnika upamiętniającego ofiary Katynia i tragedii smoleńskiej podjęli suwalscy radni w lutym 2011 roku. Pomnik został poświęcony przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura w pierwszą rocznicę katastrofy w Smoleńsku. Od tamtych wydarzeń umiejscowiony na suwalskim cmentarzu przy ul.  Grunwaldzkiej pomnik upamiętniający ofiary Katynia i Smoleńskiej tragedii stał się symbolicznym miejscem, w którym suwalczanie oddają im hołd.

W kwietniu 1940 roku w Katyniu NKWD zamordowało ponad 21 tys. Polaków – oficerów polskiego wojska i przedstawicieli polskiej inteligencji – lekarzy, prawników i nauczycieli akademickich. 13 kwietnia corocznie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego w Smoleńsku doszło do katastrofy lotniczej samolotu Sił Powietrznych RP. Zginęło w niej 96 osób: Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące i załoga samolotu. Wszyscy lecieli na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Top