W czwartek (10 kwietnia) władze samorządowe Miasta Suwałki w symboliczny sposób wspomniały ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz wydarzeń pod Smoleńskiem. Wspólnie złożyli kwiaty przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.
– W tym dniu, My Suwalczanie oraz cały nasz kraj, powinniśmy pamiętać o tym, co wydarzyło się w Katyniu oraz w Smoleńsku. To jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, wspominając swoją wizytę w Smoleńsku w 2011 roku kiedy to udał się na miejsce wypadku prezydenckiego samolotu.
Zbrodnia katyńska popełniona przez Rosjan jest jednym z najtragiczniejszych mordów wykonanych na narodzie Polskim. W tym roku mija 85 lat od rozstrzelania wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej). Mija też 15 lat od katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w wyniku której tragicznie zginęli m.in. Lech Kaczyński Prezydent RP z małżonką. Lecieli wtedy na obchody 70 rocznicy zbrodni Katyńskiej.
Na suwalskim cmentarzu komunalnym przy ul. Bakałarzewskiej jest symboliczne miejsce upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Uchwałę o budowie pomnika upamiętniającego ofiary Katynia i tragedii smoleńskiej podjęli suwalscy radni w lutym 2011 roku. W tym miejscu została złożona ziemia z Katynia i Smoleńska przywieziona w 2011 r. przez delegację suwalczan. Pomnik poświęcił biskup ełcki Jerzy Mazur w pierwszą rocznicę katastrofy w Smoleńsku. Od tamtych wydarzeń umiejscowiony na suwalskim cmentarzu przy Grunwaldzkiej pomnik upamiętniający ofiary Katynia i Smoleńskiej tragedii stał się symbolicznym miejscem, w którym suwalczanie oddają im hołd.
Dla upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 2010 r. na suwalskim Osiedlu Północ przy Szkole Podstawowej nr 7 zasadzono dwa Dęby Katyńskie.