W środę (10 kwietnia) władze samorządowe Miasta Suwałki w symboliczny sposób wspomniały ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz tragiczny wypadek pod Smoleńskiem. Złożyli kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.

– W tym dniu, My Suwalczanie oraz cały nasz kraj, powinniśmy pamiętać o tym, co wydarzyło się w Katyniu oraz w Smoleńsku. To jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wspominając swoją wizytę w Smoleńsku w 2010 roku kiedy to udał się na miejsce wypadku prezydenckiego samolotu.

w 2023 roku mija 14 lat od katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w wyniku której tragicznie zginęli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.  Lecieli wtedy na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Zbrodnia katyńska popełniona przez NKWD jest jednym z najtragiczniejszych mordów wykonanych na narodzie Polskim. Wiosną 1940 roku rozstrzelano  prawie 22 tys. Polaków , w tym żołnierzy i policjantów. Najwyższym rangą żołnierzem zamordowanym w Katyniu był gen. dywizji Henryk Minkiewicz, który urodził się w Suwałkach w 1880 r.