Z okazji 20-lecia powstania Ludowego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimpik w najbliższą sobotę (9 grudnia) o godz. 11 w hali suwalskiej Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Szpitalnej rozpocznie się turniej zapaśniczy pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Suwałk. Rywalizować będą 9-11-letni chłopcy i dziewczęta w mini zapasach, młodzicy, kadeci i kadetki w wagach 65 i 72 kg oraz juniorki w kategorii wagowej do 72 kg. W samo południe odbędzie się uroczyste otwarcie turnieju zapaśniczego. Wstęp do hali SP nr 11 wolny.
Historia zapasów w Suwałkach
Pierwszej próby założenia sekcji zapasów w Suwałkach podjął się w 1977 roku Andrzej Koncewicz – instruktor zapasów. Ze względu na brak środków, hali i sprzętu sportowego nie udało się tego wówczas zorganizować. Jednak jak na sportowca przystało, trener nie poddawał się i szukał sposobu na założenie sekcji. W roku 1987 trener Koncewicz dowiedział się o chęci utworzenia sekcji zapasów przy LZS w Suwałkach. Zgłosił się do ówczesnego prezesa LZS –Aleksandra Czupra i dostał zielone światło na rozpoczęcie treningów. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej nr 5 na zwykłych materacach gimnastycznych. Po raz pierwszy zakupiono buty zapaśnicze i czerwone trykoty. Pod skrzydłami LZS odbywały się tylko treningi – zapaśnicy nie uczestniczyli w żadnych zawodach. Po półrocznej działalności sekcja została zawieszona.
Reaktywacja i sukcesy zawodników
Po 15–letniej przerwie powrócił pomysł reaktywacji sekcji zapasów w Suwałkach. Do reaktywacji sekcji doszło po rozmowie z Piotrem Zielińskim – dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 11, który wyraził zgodę na rozpoczęcie treningów w pomieszczeniach szkoły. Po ustaleniach z Podlaskim Związkiem Zapaśniczym i Klubem UKS „Orły” Suwałki, udało się założyć sekcję zapasów (jako podsekcję UKS „Orły” Suwałki). Trener zgłosił też zapotrzebowanie na matę do zapasów (wówczas na matę oczekiwało się nawet do 10 lat).
Od 2002 roku zaczęło się szkolenie dzieci klas trzecich. Po kilku miesiącach treningów, w czerwcu 2002 roku zawodnicy suwalskiej sekcji wzięli udział w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Białymstoku. Rok później w czerwcu 2003 roku udało się zorganizować Mistrzostwa Województwa Podlaskiego – pierwsze zawody zapaśnicze w Suwałkach. W turnieju zawodnik suwalskiej sekcji Przemysław Brzostowski zdobył III miejsce w swojej kategorii. Był to pierwszy historyczny medal będący dobrym prognostykiem na następne lata.
W związku z tym, iż UKS „Orły” nie były w stanie finansować dwóch sekcji, 11 grudnia 2003 roku zostaje założony Ludowy Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „OLIMPIK” Suwałki. W skład zarządu klubu weszli: prezes Andrzej Koncewicz, wiceprezes Grzegorz Strzyżewski, sekretarz Helena Koncewicz oraz przewodniczący komisji rewizyjnej Piotr Zieliński.
Od 2004 roku po rejestracji w Polskim Związku Zapaśniczym i dopełnieniu wszystkich formalności zaczęły się wyjazdy na zawody pod szyldem LMUKS „Olimpik” Suwałki. Pierwsze znaczące sukcesy dla klubu i miasta przyniósł wyjazd na eliminacje makroregionu kadetów, juniorów młodszych do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zapasów w stylu klasycznym (Zamość) i stylu wolnym (Włodawa). W zawodach I miejsce w swojej kategorii zdobył Kamil Strzyżewski i uzyskał awans do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Poznaniu. Udział Kamila w finale OOM był wielką niespodzianką, zawodnicy i trenerzy byli zaskoczeni udziałem nikomu nieznanego klubu z Suwałk. Od 2004 roku odbywały się w Suwałkach cykliczne zawody w ramach Dni Suwałk, a w grudniu zawody o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk.
W 2005 klub otrzymał z Polskiego Związku Zapasów pierwszą profesjonalną matę o wymiarach 10×10 m. Natomiast w 2008 roku dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Suwałkach udało się pozyskać materace do drugiej maty zapaśniczej o wymiarach 12×12 m oraz pokrowiec do maty z Polskiego Związku Zapaśniczego.
Kolejni zawodnicy LUMKS Olimpik zaczęli odnosić sukcesy. W 2008 roku w finałach OOM w Czarnym Borze zawodniczki suwalskiego klubu: Olga Gliniecka i Justyna Zdankiewicz zajęły V miejsce, a Katarzyna Luto VII miejsce w swoich kategoriach wagowych. W 2008 roku wymienione wyżej zawodniczki rozpoczęły naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Chełmie, jednocześnie za zgodą klubu zmieniając barwy. Po II Pucharze Polski zastały powołane do narodowej Kadry Juniorek Młodszych. W 2012 roku sukces osiąga Zuzanna Zubowicz, która zajmuje III miejsce w I Mistrzostwach Polski Młodziczek w zapasach kobiet odbywających się w Siedlcach. W 2010 roku Sebastian Zubowicz w finałach OOM zajmuje X miejsce w kategorii do 85 kg. Należy też wspomnieć o doskonałej zawodniczce Annie Urbanowicz, która po rozpoczęciu kariery zawodniczej w „Olimpiku” w 2009 roku przeszła do „Cement Gryf Chełm” i od samego początku jest zawodniczką kadry narodowej kobiet. Erwin Narewski w finałach XX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Brzegu Dolnym zajął V miejsce w wadze do 85 kg.
Nowy etap
W 2012 roku klub przystąpił do Polskiego Związku Sumo i powstała sekcja sumo działająca równolegle z zapasami. Podczas Mistrzostw Polski Kadetów i Młodzików w Sumo w Lubzinie koło Rzeszowa udział wzięło 4 zawodników, którzy pojechali na zawody w celu zebrania cennego doświadczenia. Nie obyło się bez niespodzianek – Erwin Narewski zajmując III miejsce w młodzikach i kadetach, Sebastian Zubowicz V miejsce oraz Patryk Wasilewski III miejsce w młodzikach.
W roku 2016 klub przystąpił do programu KLUB Ministerstwa Sportu, skierowanego dla małych klubów sportowych, dzięki czemu udało się pozyskać środki na zakup sprzętu: lekkich materacy, sprzętu do ćwiczeń siłowych, nowych trykotów zapaśniczych oraz odzieży sportowej, co znacznie poprawiło wizerunek zawodników na zawodach.
Wśród licznych startów w zawodach należy wspomnieć o sukcesach Magdaleny Szeszko w Mistrzostwach Polski Młodziczek w Raciborzu w 2013 roku oraz Karoliny Zakrzewskiej, która zajęła III miejsce w V Mistrzostwach Polski Młodziczek w zapasach kobiet w 2016 roku. Cały rok 2017 to sukcesy Karoliny Zakrzewskiej, która jak mówi trener „nie schodziła z podium”. Karolina Zakrzewska zdobyła tytuł Mistrza Polski młodziczek w VI Mistrzostwach Polski Młodziczek w zapasach kobiet, tytuł Mistrza Polski młodziczek w Sumo oraz brązowy medal Mistrzostw Europy młodziczek w Sumo. W 2018 roku Karolina Zakrzewska została powołana do Kadry Narodowej Juniorek młodszych – była zawodniczką nr 1 w Polsce. Kolejne sukcesy klubu to III miejsce Julii Janowskiej w Mistrzostwach Europy młodziczek w Sumo w Rakvere – Estonii.
Rok 2019 to kolejne sukcesy Karoliny Zakrzewskiej. III miejsce w Pucharze Polski Kadetek w Karlinie, V miejsce Julii Janowskiej podczas Mistrzostwach Europy w Sumo i I miejsce Zuzanny Konopko podczas Pucharu Polski Młodziczek w Sumo.
W 2020 roku Suwałki były gospodarzem Pucharu Polski młodzików, młodziczek, kadetów i kadetek w sumo. W zawodach tych świetnie zaprezentowała się Zuzanna Konopko i inni zawodnicy z Suwałk. Organizacja zawodów uzyskała bardzo pozytywne opinie wśród działaczy, trenerów i zawodników. Sprawna organizacja zaowocowała propozycją organizacji w 2021 roku Mistrzostw Polski Kadetów i Kadetek w sumo. Po raz pierwszy Suwałki były areną zawodów takiej rangi.
Tekst powstał przy współpracy z prezesem LMUKS „Olimpik” Andrzejem Koncewiczem.
źródło: OSiR Suwałki