Zawody najcięższej wagi rozegrano w suwalskiej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przez dwa dni zmagało się w nich ponad 300 młodszych i starszych zawodników uprawiający sumo. Młodsi rywalizowali w Mistrzostwach Polski młodzików i młodziczek U13 i U15 oraz Turnieju Dzieci w minisumo. Wielu z nich po raz pierwszy mogło uczestniczyć imprezie takiej rangi. Było to nie tylko ogromne doświadczenie, ale również możliwość obserwowania starszych kolegów i koleżanek w akcji.

Sumo to japońska odmiana zapasów. Pojedynek polega na wypchnięciu przeciwnika poza pole walki lub spowodowaniu, aby dotknął powierzchni dohyō jakąkolwiek inną częścią ciała niż podeszwy jego stóp. Sumo obwarowane jest skomplikowanym ceremoniałem. Przed rozpoczęciem pojedynku zawodnicy wykonują rytuał, który ma przepędzić złe moce. Często część ceremonialna jest znacznie dłuższa niż sam pojedynek.

Wśród ponad dwustu sześćdziesięciu uczestników mistrzostw kraju, znaleźli się także trzej zawodnicy LMUKS „Olimpik” Suwałki. Najlepszy wynik z podopiecznych trenera Andrzeja Koncewicza osiągnął Sebastian Staszewski, który zdobył brązowy medal w kategorii wagowej do 52 kg do lat 15. Suwalczanin Kacper Piekarski zajął siódme miejsce w kategorii do 60 kg w tej samej kategorii wiekowej. Natomiast Natasza Pikora, kolejna zawodniczka szkoląca się pod okiem trenera A. Koncewicza, zajęła piąte miejsce w kategorii do 55 kg w grupie wiekowej do 13 lat.

W drugim dniu turnieju sumo w hali OSiR rozegrano Puchar Europy seniorów i seniorek, w którym walczyli reprezentanci Norwegii, Włoch, Ukrainy, Gruzji, Węgier oraz Polski. Zawodnicy w kategorii open swoją posturą i siłą wzbudzali respekt. W rywalizacji seniorek open bezkonkurencyjna była Ukrainka Elizawieta Morenko, która w finale pokonała Polkę Klaudię Hajdenrajch. Trzecie lokaty wywalczyły Wioletta Zając i Monika Skiba. Wśród mężczyzn open zwyciężył Ukrainiec Oleksandr Weresiuk, który w finale pokonał Gruzina Lasha Jeladze. Trzecie miejsca zajęli Polak Piotr Sfora i Gruzin Daja Uriważa, którzy w swoich walkach o brązowy medal pokazali, że nie zawsze siła decyduje o zwycięstwie w sumo. Obaj pokonali znacznie cięższych rywali z Węgier i Gruzji. Wydarzeniem towarzyszącym był Międzynarodowy Puchar Polski Juniorów i Juniorek. Młodzi adepci sumo mieli okazję zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami reprezentującymi inne państwa.