W 40 rocznicę śmierci Józefa Mackiewicza o znakomitym pisarzu i publicyście opowiedzieli Bartłomiej Kropiwnicki i dr Jarosław Schabieński. Przypomnieli oni drogę życiową i twórczość J. Mackiewicza. W spotkaniu zatytułowanym „Trzeba głośno mówić” w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej uczestniczyło kilkudziesięciu Suwalczan, w tym radni Bogdan Bezdziecki i Jarosław Kowalewski. Patronat nad spotkaniem sprawował Suwalski Młodzieżowy Marsz Niepodległości.
Twórczość J. Mackiewicza na ogół jest wysoko oceniana przez współczesnych historyków literatury, ale mało znana wśród Polaków. W dużej mierze wynikało to z tego, że rzadko była wydawana w Polsce i z jego życiorysu, m.in. uczestniczył za zgodą Armii Krajowej w dziennikarskim wyjeździe do Katynia zorganizowanym przez Niemców. Po II wojnie pozostał na emigracji i w czasach PRL jego twórczość objęta była zakazem cenzorskim. Dużą popularność twórczość J. Mackiewicza zyskała w Polsce w latach 80-tych XX wieku, kiedy była wydawana poza oficjalnym obiegiem przez wydawnictwa bezdebitowe.
J. Mackiewicz jest znany przede wszystkim jako autor 6 wydanych na emigracji powieści, przeważnie osadzonych w realiach ukochanej Wileńszczyzny. Wydał także trzy tomy publicystyki politycznej. Teraz twórczość J. Mackiewicza lepiej będą mogli poznać czytelnicy korzystający ze zbiorów suwalskiej Biblioteki. B. Kropiwnicki i dr J. Schabieński podarowali suwalskiej książnicy 25 egzemplarzy książek J. Mackiewicza.