Trwa policyjna akcja „Znicz 2015”. Od piątku suwalscy policjanci dbają o porządek i bezpieczeństwo, zwłaszcza na drogach, pomagają mieszkańcom miasta i powiatu oraz przybyłym do nas gościom w dotarciu na groby swoich bliskich. Dzisiaj wiele osób wyruszy w drogę powrotną do swoich domów. Apelujemy o bezpieczną i ostrożną jazdę.
W miniony piątek (30.10.2015 r.) suwalscy policjanci, już po raz kolejny, rozpoczęli na drogach naszego powiatu akcję „Znicz”, która potrwa do dzisiaj. W tym czasie dziesiątki mundurowych dbało i nadal dba o porządek i bezpieczeństwo w rejonach cmentarzy, zwłaszcza na drogach. Funkcjonariusze pomagają mieszkańcom miasta i powiatu oraz przybyłym do nas gościom w dotarciu na groby swoich bliskich, nadzorując sytuację drogową w okolicach nekropolii oraz w razie potrzeby, kierując tam ruchem. Działania mundurowych minimalizowały utrudnienia komunikacyjne w momentach natężenia ruchu. Podczas weekendu wspomagała ich dzielnie młodzież z klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach, harcerze ZHP oraz członkowie Stowarzyszenia Strzelec i strażnicy miejscy. Kierujący uzyskiwali też na bieżąco informacje, dotyczące zmiany organizacji ruchu. Poza tym młodzi ludzie pomagali kierującym znaleźć miejsce parkingowe przy cmentarzu.

Akcja „Znicz” jest też doskonałą okazją do przypomnienia pieszym o obowiązku noszenie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym o zmierzchu. W trosce o bezpieczeństwo tych uczestników ruchu drogowego policjanci z suwalskiej drogówki rozdawali im różne elementy odblaskowe. Dzięki odblaskom osoby odwiedzające cmentarze po zmroku będą znacznie lepiej widoczne w światłach samochodowych reflektorów, a co za tym idzie bezpieczniejsze.

W trakcie akcji „Znicz”, na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, mundurowi skontrolowali 190 pojazdów. 133 osobom nałożono mandaty karne, przede wszystkim za rozwijanie nadmiernych prędkości. 40 pieszych zostało pouczonych za przechodzenie w miejscu niedozwolonym. Na terenie powiatu suwalskiego doszło do ośmiu niegroźnych zdarzeń drogowych, w trakcie których nikt nie doznał poważniejszych obrażeń.

Przed nami nadal powroty do domów, w czasie których mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. W związku z większym natężeniem ruchu na drogach apelujemy do kierowców, którzy w tym czasie ruszą w trasę: bądźmy kulturalni i życzliwi dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że wyobraźnia, to podstawowa cecha dobrego kierowcy, dlatego też nie przekraczajmy dozwolonych prędkości i jedźmy ostrożnie,  cały czas myśląc o tym, co dzieje się na drodze – zgodnie z zasadą NAJPIERW POMYŚL, POTEM – JEDŹ.  Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i rozwijanie tylko bezpiecznych prędkości.

Pamiętajmy, że pośpiech jest śmiertelnym wrogiem bezpiecznej jazdy!

Zdjęcie ze pochodzi ze strony http://suwalki.policja.gov.pl/.